Spektakl ekologiczny w SOK

troje aktorów przebrany w pierzaste kostiumu, w blasku kolorowych świateł
foto: kultureska.pl

24 marca 2023 r. w Sali kinowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury w Sokołowie Podlaskim zostało zrealizowane niezwykłe przedstawienie ekologiczne dla dzieci zatytułowane: „Skrzydlaty odlot”.

W jednodniowym cyklu trzech spektakli teatralnych wzięły udział wszystkie przedszkola i szkoły podstawowe z terenu Miasta. Spektakl teatralno – ekologiczny pt. „Skrzydlaty odlot” miał na celu podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci (oddziaływanie na wrażliwość i percepcję wyobraźni).

Spektakl miał formę wesołej, wspólnej zabawy z dziecięcą publicznością. Oprócz walorów artystycznych spektakl zawierał także bogate treści wychowawcze. Przedstawienie miało charakter interaktywnego spektaklu o tematyce ekologicznej przypominającego najmłodszym jak ważny jest szacunek wobec przyrody. Poprzez dobrą zabawę dzieci mają szansę pogłębić swoją świadomość ekologiczną. W akcję spektaklu wplecione są treści związane z tematem smogu, niskiej emisji i ochrony powietrza. Przedstawienie uświadamia dzieciom główne przyczyny powstawania smogu, a także jego szkodliwość dla naszego zdrowia. Ma za zadanie wskazać najmłodszym sposoby walki o to, żeby powietrze, którym oddychamy, było czyste. Wszystkie utwory są śpiewane przez aktorów na żywo. Widzowie włączeni zostają w fabułę spektaklu – aktywnie w niej uczestniczą, śpiewają i tańczą z bohaterami spektaklu.

Spektakle teatralno – ekologiczne stanowią najlepszą formę edukacji ekologicznej wśród najmłodszych, gdyż znakomicie utrwalają i poszerzają wiedzę na temat ochrony powietrza oraz walki z niską emisją oraz zachęcają do walki z problemem zanieczyszczeń powietrza.