„Od nasionka do drzewa” leśna gra terenowa w MP4

uczestnicy gry rodzinnej w leśnictwie
foto: Miejskie Przedszkole nr 4

22 października Leśnictwo Holendernia zatętniło radosnymi okrzykami i tupotem małych i dużych stóp. Tego dnia odbyła się leśna rodzinna gra terenowa „Od nasionka do drzewa”, której organizatorem było Nadleśnictwo Sokołów, a współorganizatorami: Miejskie Przedszkole nr 4 Leśna Kraina oraz Hufiec ZHP Sokołów Podlaski im. Janusza Korczaka.

Wczesnym przedpołudniem na teren Szkółki leśnej Holendernia stawiło się trzydzieści rodzin z przedszkola, hufca oraz z nadleśnictwa. Wszyscy na starcie gry zostali serdecznie powitani przez Pana Macieja Wójcickiego zastępcę nadleśniczego Nadleśnictwa Sokołów i Panią Paulinę Zgierun edukatora leśnego wraz z leśnikami. Z ramienia Leśnej Krainy oraz Hufca ZHP Sokołów Podlaski uczestników gry przywitała Katarzyna Nawacka, nauczyciel wychowania przedszkolnego i instruktor hufca, życząc wszystkim wspaniałej przygody.  Pan Maciej przedstawił zasady gry, uwagi dotyczące zaliczania punktów i podzielił wszystkich na patrole. Rozdane zostały mapy i karty patrolowe. Rodziny-patrole przed wyjściem na trasę gry musieli nadać nazwę swojemu patrolowi, i tak między innymi był „Psi Patrol”, „Odblaskowe szyszki”, „Jaśki i Gutek”, „Leśne pianki” czy „Zjawy lasu”.

Gra z ukrytymi punktami prowadziła leśnymi dróżkami, przez przepiękne kolorowe jesienne drzewa liściaste po zagajniki świerkowe aż do najstarszego świerka „króla Puszczy”. Działania z jakimi musieli zmierzyć się gracze na punktach były następujące, należało  rozpoznać trzy gatunki nasion drzew na szkółce leśnej, rozpoznać smaki lasu, zagrać w „Zgaduj zgadula” i rozpoznać przedmioty przez dotyk, ocechować drewno oznacznikiem wizerunkowym, które należało samodzielnie odciąć piłą „moja-twoja”i policzyć ile lat ma ucięty krążek, rozpoznać grzyby leśne, a tropami zwierząt przejść do kolejnego punktu gry. Należało także zmierzyć pierśnicą objętość drzewa, rozpoznać wybrane gatunki drzew leśnych, zasadzić własne drzewko oraz na ostatnim już punkcie zrobić zdjęcie drużyny przy wiekowym już świerku – „król Puszczy”.

Każda rodzina bez problemu poradziła sobie z tymi zadaniami, zadowoleni i zdrowo zmęczenia powrócił na metę gry. Na szkółce leśnej czekała już na patrole niespodzianka –  regeneracyjny posiłek z ogniska, ciepłe napoje, a także degustacja wędlin z dzika, sarny czy jelenia. Chwila relaksu i integracji rodzin była ostatnim punktem leśnego spotkania, po której każda rodzina otrzymała pamiątkowy dyplom ze zdjęciem swojego patrolu oraz wspaniałe prezenty ufundowane przez Nadleśnictwo Sokołów. 

Rodziny przedszkolaków, zuchów i leśników dziękują za wspaniały czas spędzony na łonie przyrody i czekają już na kolejną Leśną Grę Terenową.

Do zobaczenia ! Czuj Czuwaj ! Darzbór !

Miejskie Przedszkole nr 4