Bezpieczny wypoczynek nad wodą

Bezpieczny wypoczynek nad wodą

Wakacje to czas zabawy, wypoczynku dzieci i młodzieży na koloniach, obozach, oraz całych rodzin na wyjazdach. Właściwe zachowanie się i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa jest gwarancją spokojnego pobytu oraz uniknięcia sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu.

O czym należy pamiętać nad wodą?

Unikajmy niestrzeżonych kąpielisk i akwenów, na których obowiązuje zakaz pływania. Wybierajmy strzeżone kąpieliska, gdzie nad bezpieczeństwem naszym i naszych dzieci czuwa dodatkowo ratownik.

Pod żadnym pozorem nie wolno pływać po alkoholu i narkotykach. Pamiętajmy również, by nie wskakiwać do wody rozgrzanym – różnica temperatur może wywołać szok termiczny. Nie kąpmy się w wodzie, której temperatura nie przekracza 14 stopni Celsjusza.

Podchodźmy do wody z ostrożnością – nie przeceniajmy swoich umiejętności. Na otwarte wody wypływajmy tylko z asekuracją. Pływanie daleko od brzegów i po zapadnięciu zmroku mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne. Nie skaczmy – w szczególności na główkę – do nieznanej i zbyt płytkiej wody. W rzece pływajmy zawsze zgodnie z prądem, a nie pod prąd.

Sprawdź gdzie można bezpiecznie wypoczywać nad wodą.

Brawura, nierozsądna zabawa, a przede wszystkim kąpiel po spożyciu alkoholu, wielokrotnie są przyczynami ciężkiego kalectwa spowodowanego skokami „na główkę” lub utonięć. Trudno pogodzić się z tragicznymi wypadkami, jakich doświadczyli – w przeważającej większości – młodzi ludzie. Chcemy temu przeciwdziałać.

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu przygotowała spot telewizyjny, który poprzez obraz, zwięzłe wypowiedzi i hasła, ma poruszyć wyobraźnię osób wypoczywających nad wodą. Występuje w nim między innymi młody człowiek, który po skoku „na główkę” ma uszkodzony kręgosłup. Dziś chce zrobić wszystko, aby przestrzec przed takim zachowaniem innych.

Przekazujemy Państwu ten materiał, gorąco zachęcając do jego wykorzystania na stronach internetowych oraz na wszelkie sposoby, jakie uznają Państwo za właściwe by dotrzeć z ostrzeżeniem do mieszkańców, również jako materiał do prowadzonych przez Państwa kampanii.

Liczymy, że – zgodnie z ideą programu Razem Bezpieczniej – wspólnie trafimy do szerszego grona odbiorców, uzmysławiając ludziom, jak unikać niebezpieczeństw podczas wypoczynku nad wodą.