Zgodnie z poziomem inflacji


Rada Miasta obradowała nad nowymi stawkami podatków od nieruchomości. Zgodnie z polityką realizowaną od lat przez miasto, stawki wzrosły nieznacznie, zgodnie z rządowymi prognozami dotyczącymi spodziewanego wzrostu inflacji i poniżej stawek sugerowanych przez Ministerstwo.
Jak wyjaśniał burmistrz Bogusław Karakula od 22 lat miasto prowadzi ściśle określoną politykę podatkową. Podatki są podnoszone tylko o stopień inflacji.
– Nie wiemy, jaki będzie poziom inflacji w 2021 r. Opieramy się na danych rządowych, naszych obliczeniach i przewidywaniach. Zgodnie z nimi poziom inflacji oprze się na poziomie 4 proc. – powiedział burmistrz.
Te wskaźniki były brane pod uwagę przy ustalaniu nowych stawek podatkowych.
– Obciążenie z tytułu podatku od nieruchomości nie jest aż tak dużą składową w obciążeniu firm, ale nie tak istotną, jak ZUS czy jak podatek dochodowy i inne świadczenia. Są sytuacje, kiedy nasze firmy sobie po prostu nie radzą, wtedy zgłaszają się do burmistrza. Nigdy nie wyszli niezadowoleni. Ze wszystkimi staraliśmy się porozumieć. Każda sytuacja jest indywidualna. Miasto żyje z podatków, nie oszukujmy się. Mamy swoje zobowiązania, rozpoczęte inwestycje i wiemy, co mamy zrobić. Nie możemy zejść poniżej pewnego stopnia dochodów – wyjaśniał burmistrz Bogusław Karakula.
Głos zabrał także radny Jacek Jackowski. Prosił o wyrozumiałość mieszkańców.
– Nie zapominajmy, że nasze podwyżki to wciąż jedne z najniższych podwyżek w kraju. Ich wysokość jest niższa nawet od zaleceń ministerialnych – mówił radny.
W głosowaniu radni jednogłośnie poparli projekt uchwały.

foto: Zgodnie z poziomem inflacji - DSC 9648 1024x694