Sokołów pamięta!

foto: Plakat informacyjny - 01 4

1 sierpnia, w dniu 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, zapraszamy do wspólnego uczczenia pamięci Powstańców Warszawskich. W godzinę „W” zatrzymajmy się na minutę, w ten sposób oddając hołd powstańcom i ludności cywilnej Warszawy, którzy zginęli za naszą wolność…
Pokażmy, że Sokołów PAMIĘTA…

Program:
✔ godzina „W” czyli 17:00 / zapalenie zniczy pod Pomnikiem Czynu Niepodległościowego w hołdzie uczestnikom Powstania Warszawskiego. Prosimy o przybycie najpóźniej o 16:55! / Park im. Adama Mickiewicza
W tym samym czasie we wszystkich miastach Polski zawyją syreny na znak pamięci o Powstaniu Warszawskim.
✔ ok. 17:10 / wspólne śpiewanie piosenek powstańczych na Trawniku Coolturalnym
✔ godz. 21:00 / plenerowy seans filmu „W ciemności” ( reż. Agnieszka Holland) – Trawnik Coolturalny

Wstęp wolny!

O filmie „W ciemności”:
Akcja filmu toczy się w Polsce w okresie drugiej wojny światowej. Opowiada historię Leopolda Sochy (Robert Więckiewicz), który w tamtym okresie pomagał Żydom ukrywającym się przed Niemcami w kanałach Lwowa. Dbający o własne interesy mężczyzna, który przed wojną kilkakrotnie trafiał do więzienia za kradzieże czy bójki, postanawia wesprzeć niewinnych ludzi i zmienia się z przestępcy w bohatera. Ratuje kilkanaście osób, odkupując popełnione winy.

„W ciemności” to laureat nominacji do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Obraz zachwycił krytykę filmową na całym świecie swoją odwagą, wymową, warsztatem i wspaniałymi kreacjami aktorów (wybitna rola Roberta Więckiewicza).
Poruszający film Agnieszki Holland został uhonorowany trzema statuetkami Polskich Nagród Filmowych – Orły oraz jest laureatem Złotej Żaby, Festiwalu Plus Camerimage.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

Do walki z Niemcami ruszyło około 40-50 tysięcy słabo uzbrojonych powstańców. Powstanie planowane na kilka dni trwało 63 dni, w walkach poległo około 18 tysięcy powstańców, Niemcy wymordowali też około 140 tysięcy cywilnych mieszkańców miasta. Po zakończaniu walk, około pół miliona pozostałych przy życiu cywilów wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

foto: Sokołów pamięta! - 1sierpnia2019 724x1024