Jan Jakub Kolski w DKF „Zbyszek”!

20 marca br. Dyskusyjny Klub Filmowy „Zbyszek” w Sokołowie Podlaskim o godz. 19.00 zaprasza na „Ułaskawienie”, najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego, jednego z najsłynniejszych polskich twórców. 

foto: Jan Jakub Kolski w DKF "Zbyszek"! - Jan Jakub Kolski 1024x576

Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem Janem Jakubem Kolskim. Spotkanie oraz prelekcję poprowadzi Piotr Stelmaszczuk, członek prezydium Polskiej Federacji DKF.

„Ułaskawienie” to zdobywca trzech nagród na Festiwalu w Gdyni (za scenariusz, kostiumy i najlepszą rolę kobiecą dla Grażyny Błęckiej-Kolskiej), a także najlepiej oceniany film Kolskiego od lat, w którym reżyser  wraca do mitycznych Popielaw, by opowiedzieć głęboko osobistą historię.

Historia o rodzicach żołnierza opowiadana z perspektywy ich siedemnastoletniego wnuka Janka. Wpisana w dramatyczne wydarzenia w powojennej Polsce, zawiera jednak unikalną treść: fabuła skupia się przede wszystkim na sile i odwadze rodziców, pokazując ich walkę o odzyskanie godności i równowagi po utracie syna.

Akcja „Ułaskawienia” osadzona jest w powojennej Polsce. Wacław „Odrowąż” Szewczyk, żołnierz Armii Krajowej, w wyniku zdrady jednego z kompanów zostaje zastrzelony przez Urząd Bezpieczeństwa. Jego nękani przez komunistów rodzice, chcąc zapewnić synowi godny pochówek, podejmują trud pięćset-kilometrowej podróży. Ciągnąc za sobą trumnę, zmierzają na piechotę do Kalwarii Pacławskiej. Rozgrywająca się na tle brutalnych realiów powojennej Polski opowieść jest zarazem metaforycznym zapisem podróży duchowej, relacją z żałobnej pielgrzymki oraz poruszającą wypowiedzią na temat daru wybaczania, a także kinem drogi korzystającym z westernowych motywów.

Jan Jakub Kolski – reżyser, scenarzysta, operator filmowy, pisarz, nauczyciel akademicki, członek polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej. W dorobku zawodowym ma ponad dwadzieścia filmów dokumentalnych, osiem powieści, szesnaście filmów fabularnych. Wielokrotnie nagradzany, jego filmy brały udział między innymi w festiwalach w Cannes, Wenecji, Berlinie, Tokio, Moskwie, Montrealu.
Pochodzi z rodziny zakorzenionej w filmie od pięciu pokoleń.

Piotr Stelmaszczuk pracuje w Centrum Kultury Filmowej Zorza działającym przy Chełmskim Domu Kultury, gdzie od 2011 roku współprowadzi DKF Rewers. Od 2012 roku jest członkiem Rady Polskiej Federacji DKF, od 2015 pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Federacji. Promuje polskie kino na Ukrainie.

Bilety w cenie 12 zł dostępne w kasie kina oraz online.

Uwaga! Spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego Zbyszek są otwarte dla wszystkich, nie trzeba być członkiem klubu. Zachęcamy do przyjścia, wysłuchania ciekawego wprowadzenia do filmu oraz tego, co po filmie mają do powiedzenia widzowie.

foto:  - DKF Ułaskawienie