Koncert karnawałowy ZPiT „Sokołowianie”

foto: Koncert karnawałowy ZPiT „Sokołowianie” - DSC 0180 1024x682

We wtorek, 26 lutego, przy wypełnionej po brzegi sali widowiskowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert karnawałowy ZPiT „Sokołowianie” Zespołu Reprezentacyjnego Miasta Sokołów Podlaski.

W pierwszej części koncertu sokołowska publiczność miała okazję zobaczyć premierowy program na który złożyły się tańce: lubelskie (grupa IIA), kurpiowskie i warszawskie (grupa IIB), mieszczan żywieckich (grupa rodziców) oraz piosenki: „Żurawie” (Zofia Sawicka oraz dziewczęta ze wszystkich grup), „Furmani” (chłopcy z grupy reprezentacyjnej), „Już ci chłopiec” (dziewczęta z grupy reprezentacyjnej).

Na scenie pojawiła się także najmłodsza grupa smyków (3 – 4 lata) dla której występ ten był debiutem na dużej scenie! Za co otrzymali gromkie brawa! W ich wykonaniu usłyszeliśmy wiązankę piosenek ludowych.

W przerwie wszyscy zgromadzeni mogli obejrzeć zdjęcia w prezentacji multimedialnej z wakacyjnych wyjazdów Zespołu (Bułgaria, Litwa, USA).

Druga część koncertu to widowisko folklorystyczne p.t. „Na Rocha” w wykonaniu grupy reprezentacyjnej i rodziców.

„Na Rocha” to zabawa w karczmie sokołowskiej po odpuście świętego Rocha w XIX wieku. Tradycja tego odpustu trwa w naszym mieście od wieków. Do tej pory brakowało jednak widowiska, które zebrałoby zabawy, tańce, pieśni i zaśpiewki, przy których bawili się nasi pradziadowie, właśnie w dzień odpustowy.

Spektakl przeniósł nas o półtora wieku wstecz i ukazał scenę, w której mieszkańcy, po kościelnej sumie oraz wizycie na odpustowych straganach, schodzą się do karczmy, by pobawić się w gronie znajomych.

Program przygotowała Iwona Kopiwoda – kierownik artystyczny Zespołu.

Podczas koncertu towarzyszyła Kapela w składzie: Kazimierz Soszka – akordeon, Krzysztof Domański – bębenek, Dariusz Zawadzki – kontrabas, Tomasz Mirowski – skrzypce oraz Romuald Iwańczuk – skrzypce. Przygotowanie wokalne – Anna Mitura.

A już niebawem, kolejne koncerty w wykonaniu Zespołu na które bardzo serdecznie zapraszamy!