Msza święta za Pawła Adamowicza

Uczestnicy uroczystości

Z inicjatywy Burmistrza Miasta Sokołów Podlaski Bogusława Karakuli 19 stycznia o godz. 12:00 odbyła się msza święta w intencji zmarłego Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

w kościele pw. św. Jana Bosko zgromadziło się wielu mieszkańców Sokołowa Podlaskiego, którzy chcieli oddać hołd tragicznie zmarłemu Prezydentowi.

Po mszy pod pomnikiem Niepodległości delegacje instytucji, organizacji oraz szkół złożyły kwiaty. Następnie Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski Bogusław Karakula wygłosił przemówienie:

Witam wszystkich bardzo serdecznie i dziękuję za przybycie na eucharystię w intencji naszego zmarłego tragicznie kolegi samorządowca – świętej pamięci Pawła Adamowicza – prezydenta Gdańska.

W czasie tej mszy świętej chcemy jednoczyć się z uczestnikami uroczystości pogrzebowych, aby wspólną modlitwą oddać hołd Panu Prezydentowi i łączyć się w bólu z najbliższymi.

Śp. Paweł Adamowicz dwadzieścia lat pełnił służbę publiczną będąc prezydentem Gdańska. Dobrze służył miastu i Gdańszczanom za co był ceniony w środowisku lokalnym, i nie tylko. Prezydent Adamowicz był także cenionym liderem w całym środowisku samorządowym. Stał zawsze na straży demokracji, samorządności i niezależności, szczególnie polskich miast i gmin oraz władz samorządowych. Był ponadto realnym wizjonerem, który przez 20 lat zarządzania wprowadził Gdańsk do grona elitarnych miast europejskich. Śp. Paweł Adamowicz był i pozostanie dla nas samorządowców wzorem skutecznego, odpowiedzialnego i niezależnego gospodarza.

Jego śmierć przygnębiła nie tylko Gdańszczan, ale także wszystkie polskie środowiska samorządowe. Uświadomiła nam, jak kruche jest życie człowieka i jakie ryzyka wiążą się z działalnością publiczną. Na co dzień doświadczamy przyjemnych i nieprzyjemnych gestów, które są wynikiem decyzji jakie podejmujemy. Ta śmierć, zadana w czasie pełnienia służby niewinnemu człowiekowi, którego misją była nieustanna praca na rzecz społeczności lokalnej i każdego Gdańszczanina z osobna – Prezydentowi Miasta, nie mieści się w żadnym ryzyku związanym z pracą zawodową czy działalnością publiczną. Jest wynikiem zbrodni o niezrozumiałych dla nas motywach.

Dlatego nie organizujemy wieców, protestów i manifestacji, które w takim czy innym zakresie noszą znamiona polityczne.

Módlmy się w czasie tej mszy św. o pokój dla Śp. Pawła Adamowicza, aby męczeńska śmierć jaką mu zadano otworzyła przed nim Bramy Niebios.