Sukcesy na KULTUROMANIAKU 2016

Artyści podczas występu

W dniach 10-13 maja liczna grupa młodych artystów z Sokołowa Podlaskiego i okolic wywalczyła czołowe miejsca na prestiżowym Jubileuszowym X Kulturomaniaku 2016 w Mrozach.

Wojewódzki Przegląd Twórczości Artystycznej – Kulturomaniak to impreza skierowana do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Specyfiką przedsięwzięcia jest połączenie czterech dziedzin sztuki: plastyki, teatru, tańca i śpiewu. Poziom przeglądu był bardzo wysoki, więc nagrodzeni mają rzeczywiste poczucie dużego wymiernego sukcesu w skali województwa, a także są bogatsi o cenne doświadczenie konfrontacji artystycznej z innymi utalentowanymi wykonawcami.

II miejsce w zmaganiach muzycznych w kategorii gimnazjum zdobył zespół muzyczny SĄLEPSI, grupa chłopców w wieku 12-14 lat – Krzysztof Dmowski (wokal), Mikołaj Rydzewski (gitara), Filip Rydzewski (instrumenty klawiszowe), Kuba Murawski (gitara), Bartek Biłda (gitara basowa), Piotr Chmiel (perkusja). Działają oni w Sokołowskim Ośrodku Kultury pod kierunkiem Michała Ostromeckiego. Grupa zasłużyła na pochlebne opinie dzięki udanemu wykonaniu piosenki, którą z lat swojej młodości mogą pamiętać ich rodzice – “Another brick in the wall” (1973 r.) brytyjskiej rockowej supergrupy Pink Floyd.

Wyróżnienie w kategorii teatr zdobyła również reprezentująca Sokołowski Ośrodek Kultury grupa teatralna KOLEJ-NA. Młodzi wykonawcy zaprezentowali spektakl pt. „Gowniarzeria” napisany przez opiekuna i reżysera grupy Alicję Danielską. Komisja doceniła ciekawą konwencję przedstawienia i nietypowe rozwiązania sceniczne.

Obok zespołów reprezentujących SOK w przeglądzie wzięły udział dwie grupy teatralne z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Sokołowie Podlaskim. Obie grupy od kilkunastu lat prowadzi Urszula Danielska – nauczycielka języka polskiego, instruktor i reżyser wszystkich przedstawień „Kacperków”, które w Mrozach zaprezentowały się znakomicie. II miejsce (najlepsze w swojej kategorii wiekowej), za przedstawienie „Krasnale w opałach”, wywalczyła grupa teatralna „Mini – Kacperek”, skupiająca uczniów klas II-III. II miejsce, za przedstawienie „Awantura w muzeum”, zdobyła grupa teatralna „Kacperek”, którą tworzy 30 uczniów klas IV-VI.

Wyróżnienie aktorskie otrzymał Jan Kraska, uczeń klasy IV za rolę chłopca ze snu w przedstawieniu „Awantura w muzeum”. Jaś w ubiegłym roku, będąc jeszcze uczniem klasy III, otrzymał również indywidualne wyróżnienie aktorskie w Mrozach. W bieżącym roku jest to już jego trzecia nagroda aktorska.

Nasz powiat reprezentowali również przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury w Repkach. Grupa uczniów klas I-III tworzących formację „Niezłe ziółka” dała się poznać komisji z jak najlepszej strony. Mali wykonawcy rozbawili do łez komisję konkursową spektaklem „Szkolne feministki” i wywalczyli 3 nagrodę.

W zmaganiach solowych swój ubiegłoroczny sukces powtórzyła Alicja Danielska, brawurowo wykonując utwór Ewy Demarczyk pt. „Karuzela z Madonnami” ponownie plasując się na 2 pozycji.

Miłą niespodzianką na zakończenie teatralnych zmagań okazała się statuetka Kulturomaniaka, którą komisja przyznała paniom Urszuli i Alicji Danielskim „za krzewienie kultury teatralnej wśród dzieci i młodzieży jako tandem rodzinny”.

Michał Ostromecki

Fot. GCK Mrozy