Podsumowanie MASTERS 2014

Kolarze podczas wyścigu
Po raz 6. Sokołowskie Towarzystwo Cyklistów zorganizowało dwa Ogólnopolskie Wyścigi Kolarskie „MASTERS” zaliczane do ogólnopolskiego challangu, w których udział wzięli kolarze z całej Polski, ścigając się na szosach naszego powiatu w kategoriach: M20 (zawodnicy 20-29 lat), M30 (30-39 lat), M40 (40-49 lat), M50 (50-59 lat), M60 (60-69 lat), M70 (70 i starsi). 

Pierwszy wyścig o Puchar Polski pod patronatem Burmistrza Sokołowa Podlaskiego został rozegrany w sobotę 9 sierpnia, zainaugurowany przez Burmistrza Miasta Bogusława Karakulę, który dał start honorowy 83 zawodnikom, w tym 1 zawodniczce Monice Buchowieckiej (Klub Elbląska Grupa Kolarska). Kolarze do przejechania mieli dystans 71 km. Start ostry dla grup M20, M30, M40 i M50, odbył się przy ulicy Kosowskiej, a dla grup M60 i M70 miał miejsce w Skibniewie. Pomimo panujących upałów, zarówno w sobotę i niedzielę, kolarze narzucali wysokie tempo – średnia ponad 40 km/h. Liczne ucieczki kolarzy z grup były likwidowane przez peleton. W grupie M20 zwyciężył Dariusz Kołakowski (V-MAX Mińsk Mazowiecki) przed kolegą klubowym Adamem Borkowskim, 3 miejsce zajął Marcin Bartlolewski (CTC Scout Częstochowa), 11 miejsce zajął Piotr Michałowski (STC).

W M30 zwyciężył Paweł Pyzikowski (LKK Lublin), 2 miejsce Sylwester Matusiak (Fizjotech), 3 Kamil Maj (LKK Lublin).  W M40 pierwsze miejsce zajął Tomasz Czyżkowski (V-MAX Mińsk Mazowiecki), 2 miejsce Piotr Pawłowski (KS Ślęża Sobótka), 3 miejsce Paweł Rychlicki (REVITAL WATER). Ze stowarzyszenia sokołowskiego, 7 miejsce zajął Sylwester Prętczyński, 8 Mariusz Wcisłak, 13 Wojciech Błoński. W M50 – Jerzy Jagieła (Danielo Bikelab Racing Team), 2 miejsce Mirosław Mazurowski (JF Duet Goleniów), 3 miejsce Wojciech Bartolewski (CTC Scout Częstochowa), 9 przyjechał Jerzy Łętowski, 15 miejsce zajął Tomasz Pobłocki (obydwaj z STC). W M60 pierwsze miejsce zajął Cezary Pyzikowski (LKK Lublin), 2 Grzegorz Tramś (BDC Banaszek Duda), 3 był Bogusław Janik (UNIQUA LKKG BGŻ). Michał Karakula z STC zajął 13 miejsce.

W najstarszej kategorii M70 zwyciężył Edmund Grabowski (NAFTOKOR Gdańsk), 2 miejsce Radosław Myszkowski (niestowarzyszony), 3 Witold Szpilczyński (LTC Lublin). Po zakończeniu wyścigu najlepszym kolarzom zostały wręczone puchary, medale i dyplomy wręczane przez Jana Rosochackiego – zastępcę Przewodniczącego Rady Miasta, Leszka Rosochackiego oraz Macieja Węża z Sokołowskiego Towarzystwa Cyklistów.

Warto wspomnieć, że w wyścigach rozegranych w Sokołowie oraz Sterdyni startowali kolarze, którzy w przeszłości brali udział w Mistrzostwach Polski we wszystkich kategoriach wiekowych, reprezentując barwy renomowanych klubów: WTC Warszawa, Legia Warszawa, Społem Łodź, Arkonia Szczecin, Gwardia Łódź, Granat Skarżysko Kamienna, Weltur Katowice, Budowlani Lublin, Mostostal Puławy, a Lechosław Michalak wygrał wyścig Dookoła Polski w 1977 roku i kilkakrotnie brał udział w Wyścigu Pokoju.

W Sterdyni, 10 sierpnia rozegrano Wyścig Kolarski o Puchar Polski pod patronatem Wójta Gminy Sterdyń. W wyścigu startowało 77 zawodników w kategoriach: M20, M30, M40, M50, M60, M70, w których udział wzięło również 2 zawodniczki. Honorowym starterem była Marianna Kobylińska – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Sterdyni. Wyścig odbył się na dystansie 70 km dla kategorii M20, M30, M40 i M50, zaś dla kategorii M60 i M70 47 km. Szybką jazdę dyktowali kolarze z kat. M20 i M30, którzy od 25 km uciekli z peletonu, przyjeżdżając na metę z przewagą ponad 4 minut. Z grupy M20 pierwsze miejsce zajął Marcin Bartolewski (CTC Scout Częstochowa), 2 Adam Borkowski (V-MAX Mińsk Mazowiecki), 3 Adrian Bralewski (KK Żoliber), Piotr Michałowski (STC) zajął 10 miejsce.

W M30 pierwszy przyjechał Paweł Pyzikowski (LKK Lublin), 2 był Sylwester Matusiak (Fizjolech), 3 Kamil Maj (LKK Lublin), 9 miejsce zajął Tomasz Skibko (STC). W kat. M40 pierwsze miejsce zajął Piotr Pawłowski (KS Ślęza Sobótka), 2 Paweł Rychlicki (Rewital Water), 3 Tomasz Czyżkowski (V-MAX Mińsk Mazowiecki). Kolarze STC zajęli miejsca: 8 Sylwester Prętczyński, 9 Mariusz Wcisłak, 10 Wojciech Błoński. W kat. M50 pierwsze miejsce zajął Mirosław Mazurowski (JF DUET Goleniów), 2 Wojciech Bartolewski (CTC Scout Częstochowa), 3 Adam Barcicki (Danielo Bikelab Racing Team). Kolarze z STC zajęli miejsca: 6 Jerzy Łętowski, 16 Tomasz Pobłocki.

Kat. M60 pierwsze miejsce zajął Andrzej Ramza (Warszawski Klub Kolarski), 2 Cezary Pyzikowski (LKK Lublin), 3 Longin Kusal (STC Skarżysko Kamienna). Michał Karakula z STC zajął 9 miejsce. Kat. M70 – 1 był Edmund Grabowski (Naftokor Gdańsk), 2 Radosław Myszkowski (niezrzeszony), 3 Zbigniew Michalski (BDC Road Team). Kobiety: pierwsze miejsce Monika Buchowiecka (Elbląska Grupa Kolarska), 2 miejsce Paulina Kazimierska (Bliska Team Białystok).

W obydwu wyścigach startował zawodnik z Ukrainy Klekotsiuk Volodymyr (Lutsk-temp), który w Sokołowie nie był sklasyfikowany, ponieważ za późno przyjechał na start ostry. W Sterdyni zajął 5 miejsce w kat M30.

Kolarzom, którzy zajęli czołowe miejsca, puchary, dyplomy i medale wręczała Marianna Kobylińska – dyr. GOKiS w obecności Leszka Rosochackiego i Macieja Węża z STC. Sędzią głównym zawodów kolarskich, był Adam Lefler z Mazowiecko-Warszawskiego Związku Kolarskiego. Zapytany o podsumowanie odbytych tegorocznych wyścigów w Sokołowie i Sterdyni, ocenił jako wysokie. Potwierdzali to również zawodnicy, którzy przyjechali do naszego miasta z innych, dużych miast Polski m.in. ze Szczecina, Wrocławia, Łodzi, Warszawy, Gdańska, Lublina itd.

Podziękowania od Sokołowskiego Towarzystwa Cyklistów
„Sokołowskie Towarzystwa Cyklistów składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wsparli finansowo i organizacyjnie VI Wyścig MASTERS.
Szczególne podziękowania dla Pana Bogusława Karakuli Burmistrza Sokołowa Podlaskiego, dla Pani Marianny Kobylińskiej Dyrektorki Ośrodka Kultury i Sportu w Sterdyni i Pana Krzysztofa Iwańskiego Dyrektora OSiR w Sokołowie Podlaskim.
SPONSORZY
•Senator Waldemar Kraska
•Poseł Marek Sawicki
•PUIK SOKOŁÓW PODLASKI
•TOPAZ
•PSS SPOŁEM
•POLSERO
•TELEFONY PODLASKIE S.A.
•BANK GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ
•POWIATOWY BANK SPÓŁDZIELCZY
•ZAKŁADY DROBIARSKIE STASIN
•DOMEX

Zawodnicy i sędziowie przekazali na ręce organizatorów podziękowania i opinię o wzorowej organizacji ruchu i zabezpieczeniu przejazdu kolarzy na trasie wyścigu przez funkcjonariuszy Policji i Strażaków z Sokołowa Podlaskiego, gmin Sokołów Podlaski, Ceranów, Sterdyń, Jabłonna Lacka i Sabnie, miasta i gminy Kosów Lacki. Im należą się szczególne podziękowania.

Na koniec pragniemy podziękować naszym kolegom motocyklistom, którzy prowadzili wyścig oraz spikerowi Bogusławowi Walczukowi za wspaniałe prowadzenie zawodów.”