ZPiT „Sokołowianie” – wakacyjne przygody

Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie” działa w Sokołowskim Ośrodku Kultury w Sokołowie Podlaskim.W ramach Zespołu pracują grupy młodzieżowe i dziecięce oraz dziecięca sekcja Tańców Polskich w Formie Towarzyskiej. Dzieci pracujące w tej sekcji, pomimo stosunkowo krótkiego czasu jej działania mogą pochwalić się już znaczącymi osiągnięciami w turniejach organizowanych w całej Polsce przez Polską Sekcję CIOFF (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej).

Grupa ta reprezentowana jest przez: Zosię Marciniak, Kasię Kołos, Natalkę Przewożnik, Sylwię Radzikowską, Zuzię Steć, Kacpra Tchórznickiego, Bartka Gdulę, Mariusza Floryszczyka, Sebastiana Wilka i Patryka Częścika.

W ogólnopolskim rankingu 140 par, nasze pary znajdują się w pierwszej szóstce, a Sylwia Radzikowska z Sebastianem Wilkiem, którzy awansowali do kategorii IIA, zdobywają w niej miejsca na podium.

Aktualnie sekcja Tańców Polskich w Formie Towarzyskiej powiększyła się o dalszych tancerzy tj. Karolinkę Kalicką, Paulinkę Leoniec, Krysię i Olę Kowalewskie, Piotrka Skorupkę i Konrada Smuniewskiego.Dzieci otrzymały już zaproszenie do Czech na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny, który odbędzie się w Pardubicach i Pradze na przełomie października i listopada br. Do tego wyjazdu grupa rozpoczęła już przygotowania w lipcu na Warsztatach w Kaczorach na Mazurach, na których uczyły się tańców przeworskich i krakowskich.Jednocześnie dzieci miały możliwość zwiedzić Planetarium w Olsztynie, skansen w Olsztynku, hutę szkła i inne oraz obejrzeć film „Shrek”.

Kierownictwo Zespołu składa serdeczne podziękowania za włożony wysiłek i trud rodzicom dzieci oraz dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury Pani Marii Koc, która wspiera całą kadrę Zespołu w ich w różnorodnych działaniach.

Należy również nadmienić, że w lipcu grupa młodzieżowa Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie” wróciła z Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Velikoj Goricy i Zagrzebiu z 2 nagrodami: za chorografię technikę tańca i autentyzm wykonania scenki pt. „Zabawa podlaska w karczmie”. W lipcu młodziez uczestniczyła też w 3-dniowych Warsztatach teatralno- wokalnych z udziałem wybitnych aktorów teatru Gardzienice. Pozwoli to przygotować nowy program związany z obrzędami.

Na przełomie lipca i sierpnia młodzież odpoczywała nad morzem. Miała okazję zwiedzać Gdańsk, Sopot, Oliwę, Gdynię, Westerplatte, niemiecki obóz koncentracyjny „Stuthoff” w Szczutowie i inne. Uczestniczyła też w otwarciu Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku.

W najbliższym okresie przystępują do intensywnych zajęć bo czeka ich wiele koncertów i występów.

Dyrekcja Sokołowskiego Ośrodka Kultury i kierownictwo Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie” zapraszają dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych średnich do udziału w pracach Zespołu.Członkowie Zespołu poprzez występy i koncerty mają okazję zwiedzać Polskę i świat promując jednocześnie folklor kulturę naszego regionu i kraju oraz nasze miasto Sokołów Podlaski.

Nabór i zapisy do Zespołu odbywać się będą w Sokołowskim Ośrodku Kultury w następujących terminach:

1. do grup dziecięcych – poniedziałek 6 września 2010r. godz. 17.00

2. do grup młodzieżowych – wtorek 7 września 2010r. godz. 17.00

Iwona Kopiwoda

Jan Rosochacki