Remont zabytkowej kapliczki

Zakończono prace konserwatorskie kapliczki z drewnianą figurą św. Jana Nepomucena przy ul. Siedleckiej

Zakończono prace konserwatorskie zabytkowej kapliczki przydrożnej z figurą św. Jan Nepomucena przy ul. Siedleckiej w Sokołowie Podlaskim, która jest jedną z niewielu zachowanych przykładów kapliczek drewnianych w naszym rejonie. To najstarsza kapliczka na terenie Sokołowa Podlaskiego, zachowana w pierwotnym charakterze o wysokich walorach historycznych. Kapliczka została wzniesiona w roku 1806. Zbudowana w całości z drewna, kryta blachą. Kapliczka poddawana była w swojej historii drobnym remontom. Obiekt architektury sakralnej, jest wpisany do rejestru zabytków pod numerem: B-74/17409.09.1970 r.

foto: Remont zabytkowej kapliczki - IMG 20181015 132014 225x300

Dzięki staraniom Miasta Sokołów Podlaski oraz pozyskanej dotacji ze środków Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Warszawie w kwocie 8 000 zł. kapliczka doczekała się kompleksowego remontu. Całkowity koszt prac wyniósł 25 800zł.

Obecny jej stan, po wykonaniu kompleksowych  prac restauratorskich i konserwatorskich prezentujemy Państwu na zdjęciach.

Kapliczka nie tylko stanowi ozdobę krajobrazu naszego Miasta, ale przede wszystkim jest wyrazem wiary minionych pokoleń. Odnowiona idealnie wpisuje się w piękno naszego Miasta.

 

„Prace konserwatorskie kapliczki z drewnianą figurą św. Jana Nepomucena w roku 2018 finansowano ze środków Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Warszawie”