Coraz bliżej sokołowskiego klastra energii

Logo projektu

Klaster Energii „Bezpieczna i czysta energia dla Sokołowa” zdobył certyfikat w organizowanym przez Ministerstwo Energii I konkursie na Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii. Do konkursu zgłoszono 115 projektów, z czego certyfikaty otrzymały 33. To dobra wiadomość. Oznacza, że trwające już prawie 3 lata starania Sokołowa Podlaskiego o uruchomienie w mieście dostarczającego tańszą energię klastra, są na dobrej drodze.
Zdaniem burmistrza Bogusława Karakuli, certyfikat jest potwierdzeniem jakości sokołowskiego projektu i jego przyznanie z powinno pomóc w przyznaniu miastu dofinansowania.
W Polsce powstają kolejne klastry. Z danych Ministerstwa Energii wynika, że w całym kraju jest ich ok 70.
Projekt klastra „Bezpieczna i czysta energia dla Sokołowa” zakłada połączenie PUiK-u, jednostek miejskich i Zakładów Mięsnych jedną siecią, do której energię ma dostarczać elektrociepłownia przy PUIK. Aby klaster zaczął funkcjonować potrzeba m.in. ok 6 km kabli i dodatkowej infrastruktury.
Uruchomienie klastra pozwoli na dostarczanie tańszej energii i co za tym idzie – na oszczędności. Jeśli projekt uda się doprowadzić do końca, na co potrzeba ok. 3 lat – odczują je także odbiorcy indywidualni.
Założenia sokołowskiego projektu w kwietniu, w Ministerstwie Energii, przed panelem ekspertów, prezentowali – burmistrz Bogusław Karakula i prezes PUIK Maciej Wąż.
Specjaliści wysoko ocenili sokołowski projekt i przyznali mu certyfikat.
Liderem projektu jest miasto. Uczestniczą w nim także Przedsiębiorstwo Usług Inżynieryjno-Komunalnych oraz Zakłady Mięsne Sokołów SA.
Liderem klastra jest Miasto Sokołów Podlaski a koordynatorem PUIK Sokołów Podlaski. Po odbiór certyfikatu do Warszawy pojechali Burmistrz Bogusław Karakula i Prezes PUiK Sokołów Podlaski Maciej Wąż. Certyfikat wręczał Doradca Ministra Energii i animator inicjatyw klastrów energii w Polsce Andrzej Piotrowski.