Listopad w SP1

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

W tym roku szkolne obchody Święta Odzyskania Niepodległości zostały połączone z Dniem Papieskim i odbyły się 13 listopada. Miały one formę festiwalu piosenki.

Na sali gimnastycznej zgromadziła się cała społeczność szkolna i nasze świętowanie rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu państwowego, wpisując się tym samym w akcję „Szkoła do hymnu”. Następie wysłuchaliśmy krótkiej prelekcji poświęconej walce Polaków o niepodległość, a potem prezentowały się poszczególne klasy. Każda, od pierwszej do ósmej, wykonała piosenkę, która wyraża uczucia narodowe. Repertuar był niezwykle zróżnicowany, od piosenki „Płynie Wisła, płynie”, przez „Rotę”, aż po „Kocham wolność”. Patriotyczną wymowę tych utworów, wykonujące je klasy, wzmacniały jeszcze odpowiednim strojem i choreografią. W przerwach między występami uczniowie klas ósmych prezentowali ciekawostki z życia Jana Pawła II.

Taka forma świętowania bardzo się nam podobała, tym bardziej, że wszystkie klasy za swój występ otrzymały słodką nagrodę.

„PEŁNA MISKA DLA SCHRONISKA”

Corocznie członkowie samorządu naszej szkoły angażują uczniów do pomocy zwierzętom z sokołowskiego schroniska. W tym roku na przełomie października i listopada zbierali karmę dla psów, która została przekazana wolontariuszom pracującym w schronisku.

Bardzo dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za hojność i wrażliwość na potrzeby „braci naszych mniejszych”.

BIESIADA JESIENNA

W tradycję naszej szkoły wpisały się już biesiady jesienne, które integrują całą jej społeczność. W tym roku odbyła się ona 17 listopada i stanowiła zwieńczenie i podsumowanie działań w ramach projektu „Mikro Granty”. Środki pozyskane w ten sposób przez Stowarzyszenie „Nasza Jedynka” były przeznaczone na dodatkowe zajęcia sportowe dla uczniów.

Na sali gimnastycznej zgromadziła się cała społeczność szkolna i zaproszeni goście. Uczniowie i nauczyciele ubrani byli na żółto, zielono i czarno, w kolorach flagi Sokołowa Podlaskiego, ponieważ nasza uroczystość wpisuje się także w obchody jubileuszu 600-lecia powstania miasta.

Wszyscy doskonale się bawiliśmy, kibicując zawodnikom. Klasy młodsze rywalizowały w wyścigach rzędów, klasy 5 i 6 rozegrały mecz koszykówki, a 7 – mecz piłki nożnej. Zawody przeprowadziły nasze niezawodne panie wuefistki: Anna Dróżdż i Joanna Wasiluk i pani Aldona Sobieska. Emocje były ogromne, a doping ze strony publiczności gorący. Specjalnie na tę uroczystość powstała piosenka kibiców z Jedynki. Słowa dwóch pierwszych zwrotek napisał Marcel Korzątkowski z klasy VI b, a pozostałe wymyślały poszczególne klasy i na biesiadzie je zaśpiewaliśmy z pomocą pani Iwony Mergo – Golatowskiej. Mogliśmy też podziwiać występ szkolnego zespołu cheeerleaderek. Do naszej szkoły uczęszczają dzieci z Ukrainy – ukraiński taniec narodowy zaprezentowała nam Ania Daniluk z klasy 8 b. Jej występ, niezwykle piękny i profesjonalny, został nagrodzony przez widzów owacją. Uroczystość prowadzili: pani Joanna Hawryluk i pan Łukasz Wróblewski, którzy przypomnieli nam najważniejsze fakty z historii naszego miasta i szkoły.

Potem przyszedł czas na biesiadowanie. Zdrowy bufet dla wszystkich uczestników biesiady został przygotowany ze środków pozyskanych przez stowarzyszenie w projekcie „Mikro Granty”.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie biesiady, a zwłaszcza członkom Stowarzyszenia „Nasza Jedynka”. To już kolejne działanie przygotowane przez nich dla uczniów naszej szkoły.

NOC W SZKOLE

17 listopada obfitował w wiele atrakcji. Po biesiadzie uczniowie, którzy w poprzednim semestrze otrzymali ocenę wzorową lub bardzo dobrą ze sprawowania, w nagrodę, nocowali w szkole. Przed 22.00 wszyscy chętni zjawili się w sali gimnastycznej ze śpiworami i materacami. Oczywiście celem tej atrakcji nie było spanie, a wspólna zabawa. Rozpoczęliśmy od ustalenia zasad naszego nocowania. Potem posililiśmy się pizzą, którą zasponsorowała nam Rada Rodziców i dyskoteka. Wreszcie przyszedł czas na zabawy. W grupach rozwiązywaliśmy quizy, odpowiadaliśmy na pytania, szukając zadań na korytarzach szkoły. Gry, bardzo profesjonalnie, przygotowali: Wiktoria Bazylczuk z klasy 7 b i Wojtek Żółkowski z klasy 6a. Następnie część z nas oglądała filmy, a pozostali wspólnie bawili się na sali lustrzanej. O 6 rano wróciliśmy do domu. Bardzo dziękujemy panu Łukaszowi Wróblewskiemu, który jest pomysłodawcą i organizatorem tej imprezy oraz paniom, które się nami opiekowały – Renacie Misiak, Martynie Zielonce, Annie Andynowskiej. Doskonale się bawiliśmy i z niecierpliwością czekamy na kolejną „Noc w szkole”

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

Życzliwość to cecha, dzięki której lepiej i łatwiej się nam żyje. By podkreślić, jak ważna jest ta cecha w funkcjonowaniu społecznym, 21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości. Samorząd przy naszej szkole tez postanowił uczcić to święto. Przez dwa tygodnie uczniowie mogli wrzucać do specjalnej skrzynki karteczki z miłymi liścikami dla osób, którym chcieli przekazać wyrazy sympatii. Zostały one im przekazane właśnie 21 listopada. Poza tym, w każdej klasie wybieraliśmy osobę, która jest najbardziej życzliwa i pomocna innym. Ci uczniowie zostali w specjalny sposób uhonorowani – dostali miłe prezenty.
To kolejna akcja nowo wybranego samorządu, który, podobnie jak samorząd w roku
ubiegłym, działa bardzo prężnie.

ANDRZEJKI

Andrzejki to tradycja mająca swój rodowód jeszcze w czasach prasłowiańskich. Choć obyczaj wróżenia andrzejkowego jest tak stary, to nadal cieszy się ogromną popularnością, bo to doskonała okazja do wspólnej zabawy.

W naszej szkole andrzejki połączone są zawsze z dyskoteką. W tym roku miały one miejsce 28 listopada i zostały podzielone na dwie części. Najpierw bawiły się klasy młodsze – I-III. Wróżby dla nich przygotowały koleżanki z klas starszych, a dodatkową atrakcją była możliwość założenia ciekawego przebrania. Stąd na parkiecie wirowały wróżki, księżniczki i książęta, a nawet czarownice. Potem bawiły się klasy starsze, równie dobrze jak młodsze. Zabawy przygotowali członkowie szkolnego samorządu, którzy też w czasie dyskoteki sprzedawali ciasta. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na zakup kolejnych szafek dla uczniów.

Zabawa nie udałaby się, gdyby nie doskonali didżeje, uczniowie naszej szkoły: Wojtek Żółkowski z VI b i Szymek Milik z VII a.

WARSZTATY FLORYSTYCZNE

Zbliżają się święta, na które warto pięknie udekorować dom. Przygotowanie ozdób daje wiele satysfakcji, a także rozwija kreatywność.

Chętni uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w warsztatach, które nieodpłatnie przeprowadziła dla nas pani Małgosia Błońska, mama naszego kolegi z VI b. Z jej pomocą stworzyliśmy piękne bożonarodzeniowe stroiki, choinki i wiele innych ozdób. Okazało się, że każdy jest w stanie stworzyć coś niezwykłego, wystarczy tylko odpowiednia motywacja.

Zrobione przez nas ozdoby będziemy sprzedawać w czasie kiermaszu, który odbędzie się w naszej szkole 12 grudnia.

Bardzo dziękujemy pani Błońskiej – już po raz kolejny mogliśmy się od niej uczyć w czasie niezwykle ciekawych warsztatów.

Autor tekstu i zdjęć: Uczniowie i nauczyciele SP1