W odwiedzinach u Jana i Cecylii Bohatyrowiczów

Grupa dzieci wraz z pania, na podłodze. W rekach trzymają papierowe kwiaty. W tle dekoracja wykonana podczas zajęć - chłopiec i dziewczynka w biało-czerwonych ubraniach.

8 września najstarsze przedszkolaki z Leśnej Krainy (WIEWIÓRKI i MISIE) wspólnie ze swoimi wychowawcami wzięły udział w kolejnej już (12) odsłonie Narodowego Czytania.

Jest to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej. Fragmenty polskich utworów odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu. Akcja zapoczątkowana została w 2012 i co roku gromadzi tysiące Polaków.

W tym roku pochyliliśmy się nad fragmentem książki „NAD NIEMNEM” Elizy Orzeszkowej. Adaptacja fragmentu dzieła, który odczytano w Leśnej Krainie opracowany został przez Anetę Konefał, autorkę Ogólnopolskiego Projektu Rozwijania Czytelnictwa „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Przedszkolaki świetnie poczuły klimat dzieła Elizy Orzeszkowej, uczestnicząc w krótkim quizie, który dotyczył wysłuchanego utworu.

Wesołych emocji dostarczyła również dzieciom zabawa ruchowo-plastyczna. Spośród przedszkolaków wybrany został Jan i Cecylia, główni bohaterowie utworu, którzy zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy.

Choć żyjemy w niewątpliwie innej rzeczywistości to jednak pomimo upływu czasu teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się miłością i szlachetnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na krzywdę innych ani zapomnieć o naszej historii. Do zobaczenia za rok…