Sokołowskie obchody Święta Niepodległości i X Bieg Niepodległości

zgromadzeni pod Pomnikiem Czynu Niepodległościowego na chwilę przed rozpoczęciem uroczystości
foto: P. Miller

11 listopada obchodziliśmy w naszym mieście Narodowe Święto Niepodległości. Jak co roku na trasę wyruszył Bieg Niepodległości, tym razem w Parku Przemysłowym Sokołów. O godzinie 12:00 w kościele parafialnym p/w Św. Jana Bosko odprawiona został Msza Święta w intencji Ojczyzny, po której zebrani przeszli pod Pomnik Czynu Niepodległościowego, by złożyć wieńce i zapalić znicze. Okolicznościowe wystąpienie wygłosił Burmistrz Miasta, p. Bogusław Karakula.

Szanowni Państwo,

Każdego roku w niepodległej Polsce 11 listopada zwracamy nasze myśli ku wydarzeniom z 1918 roku, które po latach zaborów zwróciły Polakom wolność. W tym dniu Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu, a we Francji podpisano rozejm, kończący I wojnę światową – największą jaką do tego czasu widział świat. W rocznicę tych wydarzeń oddajemy hołd wszystkim, którzy przelewali krew za sprawę narodową. Uświadamiamy sobie raz jeszcze, że wolna i suwerenna Polska musi pozostawać przedmiotem naszej stałej troski.

Gdy rok temu spotykaliśmy się w tym miejscu, niepokoiła nas trwająca pandemia i utrzymujące się napięcie na granicy z Białorusią. Mało kto zdawał sobie wówczas sprawę, że nad Europą gromadziły się już czarne chmury, które miały sprowadzić na nasz kontynent największe zagrożenie od czasów II wojny światowej. Że nasz kraj stanie się domem dla ponad miliona uchodźców, chroniących się przed zaborczą wojną rozpętaną przez kremlowski reżim.

Świadomość zagrożenia ze strony Moskwy jest żywa w pamięci Polaków. Przez ostatnie miesiące mieszkańcy naszego miasta na wiele różnych sposobów okazywali swoje wsparcie walczącej Ukrainie. Serdecznie za to Państwu dziękuję. Zarówno za zwyczajne ludzkie współczucie, jak i za zrozumienie, że naród ukraiński broni dziś całej zachodniej cywilizacji przed barbarzyńską napaścią ze wschodu. Ta wojna nadal trwa i nikt nie wie kiedy się skończy. Dlatego stąd, spod Pomnika Czynu Niepodległościowego, apeluję do Państwa o wytrwałość, a także o nieustającą solidarność z Ukrainą.

Dziękuję wszystkim Państwu za przybycie, życząc zdrowia, spokoju i dostatku – na ile to możliwe w tych trudnych czasach.

O godz. 11:00 już po raz dziesiąty wystartował Sokołowski Bieg Niepodległości. Poniżej znajduje się podsumowanie X Biegu Niepodległości:

PRZEDSZKOLE I MŁODSZE – DZIEWCZYNKI

 1. Rusinek Zuzia
 2. Jaczewska Wiktoria
 3. Ostrowska Olga

PRZEDSZKOLE I MŁODSI – CHŁOPCY

 1. Zagożdżon Andrzej
 2. Jakub Zawadzki
 3. Michalski Artur

KLASY 1-2 – DZIEWCZĘTA

 1. Piotrowicz Agata
 2. Kakietek Nikola
 3. Błaszkiewicz Lena

KLASY 1-2 – CHŁOPCY

 1. Lech Karol
 2. Dobrowolski Kacper
 3. Wyszomierski Marcel

KLASY 3-4 – DZIEWCZĘTA

 1. Mróz Joanna
 2. Horosz Aleksandra
 3. Stelęgowska Anna

KLASY 3-4 – CHŁOPCY

 1. Błaszkiewicz Bartosz
 2. Pliszka Maciej
 3. Gromek Maciej

KLASY 5-6 – DZIEWCZĘTA

 1. Wilk Julia
 2. Mróz Karolina
 3. Zaczek Aleksandra

KLASY 5-6 – CHŁOPCY

 1. Skorupka Alan
 2. Woroch Aleksander
 3. Ołtarzewski Aleksander

KLASY 7-8 DZIEWCZĘTA

 1. Soszyńska Maja
 2. Kwapisz Agata
 3. Zaczek Oliwia

KLASY 7-8 – CHŁOPCY

 1. Dalitso Maseko
 2. Ślepowroński Krzysztof
 3. Karpiński Maciej

SZKOŁY ŚREDNIE – DZIEWCZĘTA

 1. Trendyk Katarzyna
 2. Skonieczna Weronika
 3. Jurczak Julia

SZKOŁY ŚREDNIE – CHŁOPCY

 1. Gregorczuk Mateusz
 2. Chadaj Mateusz
 3. Piekarski Kacper

OPEN – KOBIETY

 1. Prokopczuk Beata
 2. Krzewniak Lidia
 3. Krakowska Małgorzata

OPEN – MĘŻCZYŹNI

 1. Domański Piotr
 2. Błoński Wojciech
 3. Sidorzak Marcin