XVII Międzynarodowy Obóz Naukowy „Letnia Szkoła Języka Polskiego”

Uczestnicy obozu w Urzędzie Miasta

W dniach 8-15 lipca 2019 roku w Ośrodku Wypoczynkowym „Gródek-Dwór” odbywał się obóz letni dla młodzieży z Wilna i Sokołowa Podlaskiego. Organizatorem Międzynarodowego Obozu Naukowego było Sokołowskie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne, współorganizatorem Urząd Miasta Sokołów Podlaski oraz Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim. W obozie wzięła udział 30 osobowa grupa uczestników, w tym uczniowie ze szkół polskich w Wilnie oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Sokołowie Podlaskim.

Do zajęć z uczestnikami obozu zaproszona była kadra uznanych środowisk naukowych,  między innymi: prof. dr hab. Barbara Falińska – znany językoznawca w kraju oraz nauczyciele z sokołowskich szkół. Odbyły się zajęcia z języka polskiego, historii Polski, literatury oraz cykl zajęć plastycznych i muzycznych prowadzonych przez doświadczonych animatorów. Młodzież wysłuchała prelekcji p. Pawła Kryszczuka na temat Stanisława Moniuszki z okazji obchodzonego Roku Moniuszki. Uczestnicy uczyli się śpiewać „Prząśniczkę”, słynną pieśń S. Moniuszki pod okiem p. Michała Soszki oraz p. Małgorzaty Pawłowskiej.

Podczas wyjazdu do Sokołowa Podlaskiego uczestnicy obozu mieli niecodzienną okazję do spotkania w władzami miasta. W sali konferencyjnej młodzież przywitał pan Krzysztof Dąbrowski Zastępca Burmistrza Miasta wraz z panią Martą Skrodzką pracownikiem urzędu. Młodzież dowiedziała się jak funkcjonuje na co dzień urząd oraz czym zajmują się jego pracownicy.

Następnie z uczestnikami spotkał się pan Bogusław Karakula Burmistrz Miasta, który serdecznie przywitał gości z Litwy i opowiedział krótko na temat historii miasta i wspólnie obejrzał film o Sokołowie Podlaskim.

Dzięki życzliwości pana Burmistrza młodzież mogła zobaczyć „od środka” pomieszczenia Urzędu Miasta i Urzędu Stanu Cywilnego. Dużą niespodzianką była możliwość wejścia do gabinetu pana Burmistrza Miasta, gdzie uczestnicy zostali poczęstowani słodyczami.

Na zakończenie wspólnego spotkania goście zostali obdarowani upominkami z logo miasta, które będą miłą pamiątką po powrocie do domu.

Dzięki przychylności dyrekcji Ośrodka Sportu i Rekreacji młodzież mogła skorzystać z Basenu Miejskiego, gdzie spędziła miło czas.

W organizację pobytu w Sokołowie Podlaskim włączył się pan Dariusz Cybul Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 , który oprowadził uczestników po najważniejszych miejscach w mieście i w bardzo ciekawy sposób opowiedział o historii Sokołowa Podlaskiego.

Info: organizatorzy, zdjęcia: Walenty Walenciej