Europejskie Dni Dziedzictwa 2010 w Sokołowie

„Od pomysłu do przemysłu” – to oficjalne hasło przewodnie tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Dzięki niemu obiektem zainteresowań organizatorów i uczestników tej imprezy w poszczególnych miastach staną się stare fabryki, zabytki techniki, warsztaty rzemieślnicze, a często całe przemysłowe dzielnice z charakterystyczną zabudową, które powstały wokół zapomnianych dziś zakładów produkcyjnych.

Jednym z najwartościowszych zabytków przemysłowych w województwie mazowieckim jest niewątpliwie sokołowska Cukrownia. Założona przez Elżbietę Hirszman w Sokołowie Podlaskim w 1848 roku fabryka cukru była drugą w Królestwie Polskim. Dla miasta stała się motorem rozwoju, dla licznych mieszkańców miejscem zatrudnienia. Niektóre rodziny na pokolenia związały się z Cukrownią. Pracowali w niej dziadkowie, potem rodzice i ich dorosłe dzieci. Wielu zamieszkiwało robotniczą dzielnicę Elżbietów, której nazwę dała założycielka oraz Przeździatkę, w której krajobraz na trwałe wpisały się piękne fabryczne zabudowania z czerwonej cegły. Dzięki Cukrowni jeszcze w połowie XIX wieku w Sokołowie Podlaskim powstała kolej. Kiedy w latach 70 ubiegłego stulecia w mieście powstały Sokołowskie Zakłady Mięsne, Sokołów Podlaski stał się jednym z najważniejszych w Polsce ośrodków przemysłu spożywczego.

W 2003 roku w sokołowskiej Cukrowni przeprowadzono ostatnią kampanię cukrowniczą. Zakład, który odgrywał tak ważną rolę w życiu miasta, przestał istnieć. Pozostały zabytkowe budynki, które mija każdy, kto wjeżdża do Sokołowa Podlaskiego od strony Węgrowa. Dziś zaniedbane, w niedługim czasie mają odzyskać blask i zmienić swoje przeznaczenie. Wszystko za sprawą dużego projektu, w ramach którego na terenie i w budynkach dawnej Cukrowni ma powstać Park Przemysłowy Sokołów Podlaski. Przedsięwzięcie będzie realizowane dzięki pozyskanym przez Miasto środkom unijnym.

Rok 2010 jest więc przełomowy dla sokołowskiej Cukrowni, jest też znakomitym momentem na przypomnienie jej pond 150 letniej historii. Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Sokołowie Podlaskim będą w całości poświęcone zabytkowej fabryce, jej dziejom i ludziom z nią związanym. Będą również okazją do zaprezentowania planów na przyszłość.

EDD w Sokołowie Podlaskim, przebiegające pod hasłem „Od pomysłu do przemysłu – Sokołowska Cukrownia”, odbędą się w dniach 10 – 12 września 2010 r. Oto szczegółowy program przedsięwzięcia:

10 września 2010 r. (piątek) godz. 11.00 – sesja popularnonaukowa pt. „Historia Cukrowni w Sokołowie Podlaskim” z udziałem historyków Jacka Odziemczyka i Jacka Maliszewskiego, prezentacja multimedialna autorstwa Katarzyny Markusz. Miejsce realizacji: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim ul. Oleksiaka Wichury 3.

12 września 2010 r. (niedziela) godz. 15.00 – „Piknik z historią w tle” na dziedzińcu Cukrowni w Przeździatce. W programie: pokazy sprzętu strażackiego OSP „Cukrownia”, spacer po terenie byłej Cukrowni z przewodnikiem, „Prezentacja projektu Parku Przemysłowego na terenie byłej Cukrowni w Sokołowie Podlaskim” – wystąpienie Bogusława Karakuli, Burmistrza Sokołowa Podlaskiego, prezentacje multimedialne i wystąpienia nt. historii Sokołowskiej Cukrowni, wystawa fotograficzna Macieja Tomaszewskiego oraz:  „Złoty Smok z Promienistej Krainy” – widowisko plenerowe dla dzieci w wykonaniu Pracowni Teatralno-Plastycznej KOT z Wrocławia, „Kolory Ognia” – spektakl plenerowy dla dorosłych w wykonaniu Teatru Prawdziwego z Bielawy, Koncert „Zespołu Reprezentacyjnego” z Warszawy.

Organizatorami EDD w Sokołowie Podlaskim są Sokołowski Ośrodek Kultury oraz Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski, współorganizatorzy: Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków, OSP „Cukrownia”, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim. Współfinansowanie: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Serdecznie zapraszamy!