W piątek 22 maja, w 161. rocznicę stracenia Księdza Brzóski oraz jego adiutanta Franciszka Wilczyńskiego oraz 101. rocznicę odsłonięcia pomnika bohaterów powstania styczniowego, na sokołowskim Placu Księdza Brzóski finiszowała Sztafeta Niepodległości śladami ks. gen. Stanisława Brzóski.
Bieg na trasie Łuków – Siedlce – Sokołów Podlaski, organizowany przez Zespół Szkół w Krynce, odbył się już po raz dwunasty. Sztafeta wystartowała z Placu Narutowicza w Łukowie. Jej finisz miał miejsce u stóp pomnika bohaterów powstania styczniowego na Placu Księdza Brzóski w Sokołowie Podlaskim. Wbiegając na metę uczestnicy dumnie prezentowali zgromadzonym 123-metrową flagę w barwach narodowych.
Podczas uroczystości głos zabrali przedstawiciele władz samorządowych. Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski Iwona Kublik, wspominała postać ks. Stanisława Brzóski, jego szczególne znaczenie dla miasta, a także tragiczne wydarzenia, które miały miejsce 23 maja 1865 roku. W dalszej części obchodów Dorota Prokurat – Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Siedlcach – zaprezentowała list od marszałka Adama Struzika oraz Janiny Ewy Orzełowskiej. Zgromadzeni goście wysłuchali również słów skierowanych do nich przez Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej im. Powstania Warszawskiego, gen. bryg. SG Dariusza Lutyńskiego.
Kluczowym punktem uroczystości było złożenie wieńców pod pomnikiem ks. gen. Stanisława Brzóski. Po zakończeniu tej części obchodów, zaproszeni goście udali się na uroczysty obiad do Szkoły Podstawowej nr 4, podczas którego Pani Burmistrz zaprosiła ich do udziału w Radzie Społecznej, wspierającej projekt „Śladami Pamięci Powstańców Styczniowych”.
Za przygotowanie i realizację programu artystycznego uroczystości odpowiadali podopieczni sokołowskiej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. gen. Stanisława Brzóski. Wydarzenie zyskało wyjątkową atmosferę dzięki oprawie muzycznej przygotowanej przez Szkołę Muzyczną I stopnia im. Michała Kleofasa Księcia Ogińskiego w Sokołowie Podlaskim. Podczas trwania obchodów wartę i asystę honorową pełnili sokołowscy harcerze z Hufca ZHP im. Janusza Korczaka oraz uczniowie z Kompanii Reprezentacyjnej Zespołu Szkół nr 1 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwo, delegacje szkół, służb mundurowych, organizacji społecznych oraz Mieszkańcy naszego miasta.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się:
- dr Mirosław Roguski, historyk, regionalista, badacz dziejów Powstania Styczniowego
- prof. dr hab. Dariusz Magier, Dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu w Siedlcach
- dr Grzegorz Welik, Dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach
- Sławomir Kordaczuk, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach
- Krzysztof Chaberski, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego
- dr Małgorzata Iwańska-Kania, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. K. I. Gałczyńskiego w Sokołowie Podlaskim
- Piotr Rybak, Pracowania Dokumentacji Dziejów Miasta Sokołów Podlaski
- Bartłomiej Skibniewski i Grzegorz Gawrysiak, Pracowania Dokumentacji dziejów Miasta Sokołów Podlaski
- Wojciech Sobolewski, Dyrektor Zespołu Szkół w Krynce, organizator sztafety
- Mateusz Górski, Redaktor Pisma Samorządu Terytorialnego Wspólnota
- Henryk Brodowski, Wójt Gminy Siedlce
- Sławomir Wasilczuk, Wójt Gminy Korczew
- Marianna Kobylińska, Wójt Gminy Sterdyń
- Jolanta Zadroga, Zastępca Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka
- oraz dyrektorzy szkół podstawowych w Sokołowie Podlaskim.





































Copyright © 2000-2025 Miasto Sokołów Podlaski.