Ekodoradca zatrudniony w Urzędzie Miasta w Sokołowie Podlaskim w ramach projektu „Mazowsze bez smogu” i pełni ważną rolę w działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza. Jego zadaniem jest przede wszystkim informowanie mieszkańców o obowiązkach związanych z wymianą starych, nieefektywnych kotłów grzewczych, tzw. „kopciuchów”.
Jednym z głównych działań ekodoradcy jest docieranie raz w roku do tych lokalizacji, w których – zgodnie z ewidencją – nadal używane są przestarzałe źródła ciepła. Podczas takich wizyt mieszkańcy otrzymują ulotki zawierające najważniejsze informacje.
Na ulotkach znajdują się obowiązujące przepisy, terminy likwidacji „kopciuchów” oraz konsekwencje prawne jakie grożą za niewywiązanie się z tych obowiązków. Ważną częścią są także informacje o dostępnych formach wsparcia finansowego, które pomagają w wymianie źródła ciepła.
Każda ulotka zawiera również kontakt do ekodoradcy, dzięki czemu mieszkańcy mogą w łatwy sposób uzyskać dodatkowe informacje lub pomoc.
Działania ekodoradcy pomagają zwiększyć świadomość mieszkańców i wspierają ich w podejmowaniu decyzji dotyczących wymiany źródeł ogrzewania, co przekłada się na poprawę jakości powietrza.
Ekodoradca Miasto Sokołów Podlaski
Katarzyna Krasnodębska
Tel. 25 781 75 61

Copyright © 2000-2025 Miasto Sokołów Podlaski.