26 listopada została w Sokołowie Podlaskim otwarta nowo wybudowana, innowacyjna elektrociepłownia. Jest to projekt badawczy zrealizowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Instalacja oparta jest na odnawialnych źródłach energii.
Realizacji projektu badawczego podjęło się konsorcjum BiogasEast, ECN, Energotechnika, ICEB i PUIK.
Elektrociepłownia pozwoli zabezpieczyć odbiorców ciepła przed wzrostem cen spowodowanym wprowadzeniem podatku ets2. Jest również odpowiedzią na prawne regulacje i wymagania w zakresie efektywności energetycznej oraz udziałów odnawialnych form energii i redukcji emisji gazów cieplarnianych do otoczenia w odniesieniu do przedsiębiorstw ciepłowniczych na terenie Unii Europejskiej. Elektrociepłownia spełnia wymagania zdefiniowane na rok 2050.
W nowo powstałej Biogazowni w Grochowie Szlacheckim wytwarzany jest biogaz, który trafia do stacji uszlachetniania, tam po procesie technologicznym trafia do elektrociepłowni w Sokołowie Podlaskim poprzez nowo wybudowany biogazociąg w postaci oczyszczonego biogazu albo czystego biometanu.
W Sokołowskim Ośrodku Kultury na sali widowiskowej odbyło się forum ciepłownicze „Elektrociepłownie przyszłości”, na którym przedstawiane były prezentacje:
- „Projekty NCBR dla transformacji ciepłownictwa systemowego”- Agata Rakowska, Andrzej Gutowski, NCBP
- „Wyzwania sektora ciepłowniczego w procesie transformacji 2050”-Bogusław Regulski, IGCP
- „Elektrociepłownie Przyszłoścvi-Projekt Badawczy w Sokołowie Podlaskim” widziany oczami kamery komentarz komentarz Bogumiła Oniśk, PUIK Sp. z o.o.
- „Nowoczesne rozwiązania dla ciepłownictwa”-Adolf Mirowski, ICEB Sp.z o.o.