Jak postępować z bio odpadami?

Kompost. Zdjęcie ilustracyjne.
foto: Pixabay

Odpady BIO to odpady, które ulegają rozkładowi tlenowemu lub beztlenowemu na skutek działania mikroorganizmów. Do tych odpadów zaliczamy: pozostałości roślinne z warzyw i owoców, zepsute owoce i warzywa, resztki jedzenia. Podczas segregacji odpadów bio należy pamiętać żeby odpady były przechowywane luzem w jednym pojemniku lub worku. Nie wolno umieszczać bioodpadów w dodatkowych workach i opakowaniach z tworzyw sztucznych.

Do odpadów bio często mylnie wrzucane są odpady pochodzenia zwierzęcego, które powinny trafić do czarnego pojemnika np. mięso, kości, ości, nabiał. Poprawna segregacja odpadów biodegradowalnych przyczyni się do obniżenia ilości odpadów zmieszanych oraz kosztów ich zagospodarowania.

Mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą założyć kompostownik ogrodowy. Następnie zgłaszając ten fakt w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi uzyskają obniżkę opłaty. Jest to szczególnie opłacalne gdy nieruchomość zamieszkuje duża liczba osób. Zakładając kompostownik nie trzeba wywozić do PSZOKu trawy, gałęzi i liści. Nawóz organiczny jest bardzo dobry do ściółkowania gleby oraz zasilania warzyw, drzew i krzewów owocowych.