Spotkanie autorskie z Wiesławą Kwiek

zbiorowe zdjęcie uczestników spotkania

4 lipca 2024 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sokołowie Podlaskim odbyło się spotkanie autorskie i promocja trzeciej części książki „Mgliste sny minionych dni” Wiesławy Kwiek – polonistki, pisarki, członkini Związku Literatów Polskich oraz Klubu Literackiego Erato.

Pani Wiesława od wielu lat angażuje się w promocję regionu i jego twórców. W Katolickim Radio Podlasie prowadzi audycję „Z polszczyzną na Ty”. Ma na koncie kilka książek, w tym zbiory scenariuszy szkolnych: „Od września do czerwca”, „Lepiej zapobiegać niż leczyć”, tomik wierszy „Smak istnienia”, dwie powieści: „Wróżba”, „Zanim przyrzeknę Ci miłość”, opowiadania dla dzieci „Niebo-Piekło”. Jest autorką zbioru „Zmiana warty” oraz publikacji „Pieśń ujdzie cało… Historia i legendy Ziemi Sokołowskiej.

Najnowsza książka „Mgliste sny minionych dni”, to kontynuacja dwóch części, które ukazały się w 2019 r., dopełnienie i zamknięcie cyklu. Są to utrwalone przez autorkę niezwykłe historie zwykłych ludzi, pokazane na tle ważnych momentów z dziejów Polski i Europy. Recenzentką książki jest Marianna Popławska.

Podczas wieczoru autorskiego publiczność wysłuchała fragmentów z promowanej książki, które czytali: Anna Adynowska, Elżbieta Lewczuk, Bożena Mrozowska-Gozdołek, Paweł Kryszczuk oraz rodzina pani Wiesławy: córka Aleksandra Kwiek i mąż Waldemar Kwiek. Autorka opowiadała o swojej pracy nad książką, o osobach, z którymi prowadziła rozmowy, a bez których książka by nie powstała. Spotkanie umilił występ Anny Marii Maliszewskiej, Liwii Długosz i Marty Dąbrowskiej. Publiczność miała również możliwość wysłuchania utworu z płyty wydanej przez Muzeum Treblinka, w wykonaniu nieżyjącego już Witolda Radomskiego. Nie zabrakło gratulacji i pięknych życzeń m.in. od pani Iwony Kublik – Burmistrzyni Miasta Sokołów Podlaski, pani Małgorzaty Iwańskiej-Kania – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Ireny Filipczuk – poetki i malarki, Elżbiety Lewczuk – kierownik Biblioteki Pedagogicznej. Filia w Sokołowie Podlaskim. Po spotkaniu autorka chętnie wypisywała dedykacje na zakupionych przez publiczność książkach.

tekst: Bożena Mrozowska-Gozdołek
zdjęcia: Anna Filipczuk