Zmiany w oświacie – kiedy i dlaczego?

kolaż zdjęć sokołowskich szkół i przedszkoli

Każdy z nas na pewnym etapie życia ma kontakt z oświatą. Chodzimy do przedszkola, do szkoły, potem posyłamy tam nasze dzieci. Chcemy by miały jak najlepsze warunki do zdobywania wiedzy, ale też by dobrze czuły się w placówkach oświatowych. Podobnie jak rodzice, samorząd miejski ponosi z tytułu oświaty znaczne wydatki i dokłada wszelkich starań, by była na odpowiednim poziomie. W tym roku sokołowskie szkoły i przedszkola czekają zmiany, wynikające wprost z kalendarza i przepisów ustawowych.

Prowadzenie szkół i przedszkoli to ogromne wyzwanie dla samorządu. Wyzwanie tym trudniejsze, że stoimy w obliczu nieuniknionych zmian kadrowych w sokołowskiej oświacie. Stanowisko dyrektora placówki oświatowej powierza się na 5 lat szkolnych (ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, art. 63 ust. 21). Tak się składa, że w bieżącym roku dobiega końca kadencja dyrektorów miejskich przedszkoli nr 2, 3, 4 i 5 oraz szkół podstawowych numer 1 i 3. Ponadto dyrektorzy Miejskiego Przedszkola nr 3 i 4 oraz Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 zdecydowali się przejść na emeryturę. Jako samorząd miejski, jesteśmy wdzięczni za ich dotychczasową pracę, ale stajemy przed wyzwaniem, jakim jest znalezienie następców.

Zarządzeniem nr 68/2024 z dnia 6 czerwca 2024 roku Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski ogłosiła konkursy na stanowiska dyrektorów Publicznych Szkół Podstawowych nr 1, nr 3 oraz dyrektorów Miejskich Przedszkoli nr 2, nr 3, nr 4 i nr 5 w Sokołowie Podlaskim. Osoby zainteresowane udziałem w konkursie zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi wymaganiami dotyczącymi kandydatów oraz terminem składania ofert, określonymi w ogłoszeniu, stanowiącym załącznik do zarządzenia.