Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami w MP3

Grupowe zdjęcie przedszkolaków z paniami. W centrum tablica z ilustracjami.

Nasze przedszkole we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Sokołowie Podlaskim kontynuowało kolejny rok działania edukacyjne realizowane w ramach programu edukacyjnego „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami”. Program stanowi integralną część Kampanii „Kleszczowe Zapalenie Mózgu – Zapobiegaj! Zaszczep się!”. Organizatorem programu jest Fundacja „Aby Żyć”.

Głównym celem podjętych działań było kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród dzieci już od najmłodszych lat, a zwłaszcza edukacja w zakresie zagrożeń wywoływanych przez kleszcze oraz sposobów stosowania profilaktyki chorób odkleszczowych. W ramach realizacji programu w czerwcu w gr. Smerfy zostały przeprowadzone zajęcia dydaktyczne poświęcone sposobom zapobiegania chorobom odkleszczowym. Na spotkaniu z pielęgniarką – panią Marzenką dzieci dowiedziały się: czym są kleszcze, gdzie występują, poznały sposoby przenoszenia się kleszczy na zwierzęta i ludzi, dowiedziały się, jakie choroby mogą przenosić kleszcze oraz o możliwości zaszczepieniu się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dzieci poznały także: metody zabezpieczenia się przed wczepieniem się kleszcza w ciało człowieka, miejsca na ciele człowieka, najbardziej narażone na ugryzienie przez kleszcza oraz podstawowe zasady postępowania po ugryzieniu przez kleszcza oraz w jaki sposób usunąć kleszcza z naszego ciała. Profilaktyka w zakresie kleszczy jest bardzo istotna wobec rosnącego problemu ukąszeń przez te pajęczaki i przenoszeniu przez nie bardzo niebezpiecznych chorób. Dzięki programowi realizowanemu w naszym przedszkolu wzrosła świadomość na temat kleszczy i umiejętność ochrony przed nimi.