Za nami IX Sztafeta Niepodległości

Krzysztof Dąbrowski, Zastępca Burmistrza Miasta odbiera meldunek o przybyciu Sztafety od p. Wojciecha Sobolewskiego, organizatora biegu.


W poniedziałek 22 maja, w przeddzień 158 rocznicy stracenia Księdza Brzóski (z uwagi na odbywający się 23 maja egzamin ósmoklasisty), na sokołowskim Skwerze Księdza Brzóski finiszowała Sztafeta Niepodległości śladami ks. generała Stanisława Brzóski. Bieg na trasie Łuków – Siedlce – Sokołów Podlaski, organizowany przez Zespół Szkół w Krynce, odbył się już po raz dziewiąty.

Patronat nad wydarzeniem objęli Wójt Gminy Łuków, Burmistrz Miasta Łuków, Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski, Wójt Gminy Wiśniew oraz Nadleśnictwo Łuków i Nadleśnictwo Sokołów Podlaski.

W Sokołowie uczestnicy rozwinęli 123-metrową biało-czerwoną flagę i z nią wbiegli na Skwer Księdza Brzóski.

Organizatorzy biegu

Bieg młodzieży z Macierzy Polski i Wileńszczyzny to upamiętnienie 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, największego zrywu niepodległościowego Polaków oraz 158 rocznicy śmierci ks. Stanisława Brzóski. Te wydarzenia mają duże znaczenie dla każdego pokolenia. To dzięki Powstańcom nie zaginęła nasza tożsamość narodowa. Pamiętając o tamtych trudnych czasach, o krwi przelanej „W imię Boga za wolność Naszą i Waszą” pragniemy uczcić Sztafetą Niepodległości pamięć osób, które zginęły za Ojczyznę.

W sztafecie uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół w Krynce, Szkoły Podstawowej nr 4 w Sokołowie Podlaskim, Szkoły Podstawowej w Aleksandrowie, Szkoły Podstawowej w Gołaszynie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trzebieszowie Drugim, UKS Rawa Siedlce, Szkoły Podstawowej nr 5 w Siedlcach, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Siedlcach i Zespołu Oświatowego w Wiśniewie. Wartę pod pomnikiem zaciągnął Bialski Batalion Polskich Drużyn Strzeleckich im. ks. gen. Stanisława Brzóski i sokołowscy harcerze.

Organizator biegu, p. Wojciech Sobolewski złożył meldunek o przybyciu sztafety, po czym głos zabrali: Zastępca Burmistrza Miasta, p. Krzysztof Dąbrowski, p. Sławomir Skwarek, poseł Ziemi Łukowskiej i ks. Dariusz Stańczyk, duszpasterz środowisk polonijnych na wschodzie. Na zakończenie p. Grzegorz Gawrysiak z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta opowiedział zgromadzonym pokrótce o historii Powstania Styczniowego i losach księdza Brzóski i Franciszka Wilczyńskiego, a delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem.

Krzysztof Dąbrowski

Szanowni Państwo,
W tym roku obchodzimy 160 rocznicę wybuchu powstania styczniowego – największego i najdłużej trwającego polskiego zrywu niepodległościowego przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Tradycją naszego miasta jest szczególna pamięć o księdzu Brzósce, jednym z ostatnich dowódców powstania, który wraz ze swoim adiutantem, Franciszkiem Wilczyńskim, 158 lat temu, 23 maja 1865 roku został stracony na sokołowskim rynku. Jego poświęcenie dla sprawy wolności Polski od pokoleń jest dla nas wzorem i inspiracją.
Dziękuję wszystkim, którzy zgromadzili się dziś pod pomnikiem, by oddać cześć poległym bohaterom. Szczególne podziękowania kieruję w stronę młodzieży z która wzięła udział w Dziewiątej Sztafecie Niepodległości śladami ks. generała Stanisława Brzóski na trasie Łuków – Siedlce – Sokołów Podlaski. Wasza aktywność i zaangażowanie dowodzi, że pamięć o powstaniu styczniowym żyje wśród młodego pokolenia Polaków i pozostaje niezmiennie ważna dla naszej tożsamości narodowej.
Niech ten majowy dzień będzie okazją do refleksji nad naszą historią i przyszłością. Niech miłość do ojczyzny pozostanie w nas na zawsze silna i niezłomna. Niech dziedzictwo powstania styczniowego żyje w naszych sercach i umysłach.
Niech żyje Polska!

Po krótkim nabożeństwie w Konkatedrze p.w. Najświętszej Marii Panny, uczestnicy udali się do Szkoły Podstawowej nr 4, gdzie wręczono pamiątkowe medale.