Dzień Patrona w SP4

uczestnicy Sztafety Niepodległości podczas przemarszu z biało-czerwoną flagą na Skwerze Księdza Brzóski

19 maja – uroczysty Dzień Patrona – był szczególnie ważny dla naszej społeczności. W tym dniu oddaliśmy hołd naszemu Patronowi i podsumowaliśmy szereg działań i projektów, wykonanych od początku roku szkolnego. Miały one na celu przybliżenie społeczności szkolnej informacji dotyczących życia księdza generała Stanisława Brzóski.

  • We wrześniu przygotowaliśmy akcję charytatywną – „słodko – słoną niedzielę” w celu zebrania funduszy i przekazania ich na realizację filmu fabularnego o wielkim patriocie, żołnierzu i kapelanie, dowódcy ostatniego oddziału walczącego w powstaniu styczniowym na Podlasiu – ks. Brzósce.
  • W ramach pracy wychowawczej, w każdej klasie odbyły się lekcje poświęcone Patronowi, po których uczniowie udawali się pod pomnik upamiętniający publiczną egzekucję księdza generała Stanisława Brzóski i jego adiutanta Franciszka Wilczyńskiego.
  • W styczniu została przygotowana uroczysta akademia z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego;
  • Uczniowie brali udział w trzech konkursach: plastycznym – pod hasłem – ” Nasz bohater – ks. gen. Stanisław Brzóska”, literackim – „Nasz Patron – ks. gen. Stanisław Brzóska” oraz w konkursie – ” Klasowy kącik o Patronie”.
  • Na dolnym korytarzu została umieszczona pamiątkowa tablica i gablota, w której zostały wyeksponowane repliki stuły i szabli ks. gen. St. Brzóski oraz replika Orderu Orła Białego nadanego ks. Brzósce pośmiertnie w 2008 r.

Uroczyste obchody Dnia Patrona rozpoczęły się przedstawieniem o ks. Brzósce, które przybliżyło najważniejsze wydarzenia z jego życia. Zostało ono przygotowane według scenariusza napisanego przez nauczycielkę naszej szkoły, p. Hannę Grochowską. Przedstawienie to zostało również zaprezentowane mieszkańcom miasta w niedzielę, 21 maja, w konkatedrze. W dalszej części odbyło się podsumowanie konkursów i wręczenie nagród zwycięzcom oraz prezentacja nagrodzonych prac. Następnie cała społeczność szkoły uczestniczyła we mszy świętej odprawionej w konkatedrze. Po mszy delegacje klas udały się pod pomnik ks. gen. Stanisława Brzóski i Franciszka Wilczyńskiego. Tego dnia w naszej szkole odbyło się również odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej 160. rocznicę powstania styczniowego oraz 30. rocznicę nadania szkole imienia ks. gen. Stanisława Brzóski. W uroczystości tej wzięli udział zaproszeni goście, m.in.: ks. prałat Andrzej Krupa – proboszcz parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, p. Ewelina Śmiejkowska – Steć – naczelnik oświaty Urzędu Miasta w Sokołowie Podlaskim, p. Kazimierz Wilczyński – były dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4, p. Marcin Celiński – dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, przedstawiciele szkolnej Rady Rodziców – p. Monika Pasik, p. Katarzyna Wyszomierska, p. Elżbieta Prokurat – Zawadzka, Dyrekcja naszej szkoły, nauczyciele oraz przedstawiciele społeczności uczniowskiej.

Zwieńczeniem obchodów Dnia Patrona w poniedziałek 22 maja był nasz udział w IX Sztafecie Niepodległości śladami ks. generała Stanisława Brzóski.