Poznajemy pracę pszczelarza

dzieci w strojach pszczelarskich

We wtorek 10 stycznia 2023 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej nr 3 z pszczelarzem, panem Mariuszem Piotrowskim, który posiada własną pasiekę.

Pan Mariusz opowiedział o życiu i zwyczajach pszczół, o tym jak zbierają pyłek kwiatowy i nektar, czym się żywią, ile kwiatów muszą odwiedzić, aby wytworzyć kropelkę miodu, jak spędzają zimy, jak się porozumiewają, jak rozmnażają i w jaki sposób wychowują swoje potomstwo. Dzieci dowiedziały się również, że w pszczelim roju najważniejsza jest królowa – matka, a oprócz niej są pszczoły robotnice i trutnie. Każda pszczoła w ulu pełni określoną funkcję i ciężko pracuje dla całej pszczelej rodziny.

Z zainteresowaniem oglądały przenośny ul, plastry miodu, strój pszczelarza oraz inne, potrzebne w codziennej pracy przedmioty. Ciekawą informacją było także to, jak w bezpieczny sposób usunąć żądło pszczoły.

Na zakończenie spotkania uczniowie obdarowali naszego gościa własnoręcznie wykonanymi laurkami, natomiast w zamian otrzymały świece z naturalnego wosku pszczelego. Dziękujemy serdecznie za poświęcony czas.

A. Maksimiak
E. Pawluk
B. Jasińska