Finał X edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Folkloru im. Michała Kosińskiego w Sokołowie Podlaskim

X edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Folkloru im. Michała Kosińskiego przechodzi do historii.

Na mapę festiwali w Polsce powróciło wyjątkowo prestiżowe wydarzenie – Ogólnopolski Festiwal Tańca im. Michała Kosińskiego. Do udziału w wydarzeniu zaproszone zostały zespoły z całego kraju prezentujące polskie tradycje taneczne, ze szczególną dbałością o styl i charakter tańca, technikę taneczną oraz wartość choreograficzną.

Podczas finału festiwalu w Sokołowie Podlaskim, na scenie Sokołowskiego Ośrodka Kultury, zaprezentowały się 4. najlepsze zespoły:

  • Zespół Pieśni i Tańca “Lublin” im. Wandy Kaniorowej
  • Zespół Pieśni i Tańca “Podlasie” AWF Biała Podlaska
  • Zespół Pieśni i Tańca “Wałbrzych”
  • Zespół Tańca Polskiego “Wronki”

Przedstawiamy oficjalne wyniki:

Wyróżnienia indywidualne dla tancerzy:

  • dla Michała Podgórskiego z Zespołu Tańca Polskiego “Wronki”
  • dla Jacka Dereja z Zespołu Pieśni i Tańca “Wałbrzych”

Wyróżnienie dla:

  • Zespół Pieśni i Tańca Podlasie AWF w Białej Podlaskiej za lubelsko-podlaskie Palindromy
  • Zespół Pieśni i Tańca “Wałbrzych” za Opoczno

nagrodę GRAND PRIX CIOFF Poland – Polska Sekcja CIOFF

Decyzją JURY równorzędna nagroda GRAND PRIX 2022 trafia do:

  • Zespół Pieśni i Tańca “Lublin” im. Wandy Kaniorowej – Folk Dance Ensemble za suitę tańców sądeckich oraz
  • Zespół Tańca Polskiego Wronki / Polish Folk Dance Ensemble Wronki za prezentację “Do Poduszki”

“Jury podjęło decyzję, iż z uwagi na różnorodność artystyczną grup, nagroda główna GRAND PRIX POLSKIEJ SEKCJI CIOFF trafi do dwóch zespołów. Bezprecedensowa sytuacja w historii Festiwalu im. Michała Kosińskiego jest wyrazem uznania dla obu zespołów, prezentujących polskie tradycje taneczne w odmienny sposób. Każdy z nich, z uwagi na poziom prezentacji, zasługuje na nagrodę główną”

Wielkie brawa dla wszystkich laureatów!

Ogólnopolski Festiwal Tańca im. Michała Kosińskiego ma na celu stworzenie platformy do prezentacji dorobku tanecznego polskich zespołów tanecznych opracowujących lub stylizujących folklor. Jury – w składzie Aldona Krupa-Gawron, Katarzyna Migała i Leszek Rembowski – oceniała nie tylko reprezentatywność repertuaru pod względem wartości etnograficznych, artystycznych oraz historycznych, ale także wzięła pod uwagę walory sceniczne prezentacji. Skupiła się na zasadach kompozycji, technice tanecznej i wykonawczej tancerzy, a także na ogólnym stylu i charakterze prezentowanych choreografii.

Formuła festiwalu, zakładająca połączenie sztuki i nauki z edukacją, odpowiada misji jego patrona Michała Kosińskiego – założyciela światowej organizacji CIOFF®, pod której patronatem odbywa się ponad 330 międzynarodowych festiwali na całym świecie, zrzeszającej zespoły folklorystyczne z 140 tysiącami wykonawców i ponad 10 milionami widzów.

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – Państwowego Funduszu Celowego, w ramach programu “Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.