Wrzesień początek szkolnej sielanki

Rozpoczęcie roku szkolnego

No i koniec beztroskich, pięknych, ciepłych dni, pełnych uśmiechów, spotkań z rodziną i znajomymi. Nadszedł czas, by wrócić do szkolnych murów oraz zaszyć się w krainie wiedzy. W naszej szkole rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się 1 września o godzinie 9.30 i trwało do 11.45 dla klas 4-8, a dla klas 1-3 do 11.15. Na początek wszyscy zebraliśmy się na dziedzińcu. Mieliśmy okazję obejrzeć występ klasy drugiej i wysłuchać przemówienia Pani Dyrektor. Na koniec spotkaliśmy się w naszych salach z klasą i wychowawcą. Pełni nadziei i entuzjazmu wkraczamy w nowy rok szkolny. Naszym uczniom życzymy powodzenia w nowym otoczeniu, a ósmoklasistom samych sukcesów na zbliżających się egzaminach.

Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne

W tym roku w naszej szkole odbyły się Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne. 6 września uczniowie przywitali zespół „La Rose d’Algerie” z Algierii, a 12 września w SP1 zawitał zespół „Elektroporcelan” z Serbii. Po niesamowitych występach mogliśmy wziąć udział w krótkich warsztatach taneczno-folklorystycznych. Uczniowie poznali inne kultury, przy czym wspaniale się bawili. Chętnie nawiązywali też kontakt z gośćmi, którzy byli pod wrażeniem naszej empatii i ogromnej gościnności.

Film ,,Orlęta”

Klasy VI-VIII udały się w piątek 16 września do Sokołowskiego Ośrodka Kultury, aby obejrzeć nowy film „Orlęta”. Opowiada on o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 roku. Przedstawia historię walki mieszkańców Grodna z rosyjskim najeźdźcą. Główny bohater, Leon Rotman, choć jest dzieckiem, walczy w obronie kraju. Ta historia nie dotyczy każdego z nas, lecz warto przypomnieć sobie, jak wiele musieli przeżyć nasi przodkowie, żebyśmy mogli żyć w wolnej ojczyźnie. Ten film uczy, wzrusza, a przede wszystkim skłania do refleksji nad naszymi wyborami.

Wycieczki, ach wycieczki …..

Początek roku to nie tylko czas intensywnej nauki, ale też pierwszych wspólnych klasowych wyjazdów.

I tak klasy czwarte I klasa 5 b wybrały się do Drohiczyna. Okazało się, że ta dawna stolica Podlasia ma wiele do zaoferowania.  Uczniowie jeździli meleksami, pływali wodolotem,a nawet lepili zaguby. Zaś klasa trzecia oraz zerówka miały okazję zobaczyć, jak nasi przodkowie kisili kapustę. Klasa 6a, co prawda nie pojechała na wycieczkę rowerową, bo nie dopisała pogoda, ale za to nauczyła się robić pizzę. Szóstoklasiści okazali się dobrymi kucharzami, pizze przez nich zrobione szybko zniknęły.

We wrześniu też klasy 8 a oraz b pojechały do Warszawy. Zwiedziły Muzeum Wojska Polskiego, Niewidzialną Wystawę i obejrzały musical „Metro” w Teatrze Buffo. Uczniom najbardziej podobała się Niewidzialna Wystawa, w której trzeba było rozpoznać przedmioty wyłącznie po dotyku. Było to ogromne wyzwanie, jednak obie grupy świetnie sobie poradziły.

Niezwykłe przeżycia towarzyszyły również klasom: 8c i 8d w czasie wyjazdu do Lublina. Poznały one historię miasta i doskonale się bawiły na laserowym paintballu.

To jeszcze nie wszystko…

Ponadto we wrześniu:

– kontynuowaliśmy tradycję „Słodkiej środy”;

– braliśmy udział w XI Narodowym Czytaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej;

– rozwijaliśmy pasję czytelniczą u przedszkolaków – Pani Dyrektor czytała dzieciom ulubione książeczki;

– braliśmy udział w akcji sprzątania świata;

– nasze przedszkolaki obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki;

– klasy brały udział w warsztatach z p. Renatą Jaroszewską „Czytamy dotykiem”;

– nauczyciele języków obcych zorganizowali konkurs plastycznych z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych;

– celebrowaliśmy sukces naszej koleżanki Marysi Gołoś, która została laureatką XXXVI Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej 2022;

– klasy I-IV i oddział przedszkolny wzięły udział w „Dziecięcych Spotkaniach z Kulturą” w SOK;

– wybraliśmy naszego Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego, wybór padł na Szymona Milika VIb, serdecznie mu gratulujemy;

– braliśmy udział w zawodach sportowych, gdzie zajęliśmy: II miejsce w klasyfikacji końcowej i III miejsce drużynowo w zawodach lekkoatletycznych dziewcząt w ramach Sokołowskiej Olimpiady Dzieci 2022/2023; indywidualnie II miejsce Damiana Koprowskiego, III miejsce Martyna Leśko w Powiatowych Biegach Przełajowych; II miejsce w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w piłkarskich Piątkach.

Witamy w murach naszej szkoły

Jak co roku, we wrześniu, w murach naszej szkoły powitaliśmy nowych uczniów. 27 września odbyło się tradycyjne pasowanie. Uczniowie pierwszych klas przybyli tego dnia do szkoły odświętnie ubrani razem ze swoimi rodzicami. W czasie bardzo wzruszającej uroczystości zdali swoisty egzamin i złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Każdego z nich Pan Wicedyrektor specjalnym ołówkiem pasował na ucznia „Jedynki”.

Życzymy wszystkim pierwszakom, żeby doskonale czuły się w naszej szkole i dostawały jak najlepsze oceny.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1

foto: kolaż zdjęć z rozpoczęcia roku - wrzesien poczatek szkolnej sielanki
foto: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1