VII rocznica ogłoszenia św. Rocha patronem Miasta

Rocznica ogłoszenia św. Rocha patronem miasta

16 sierpnia, z okazji VII rocznicy ogłoszenia św. Rocha patronem Sokołowa Podlaskiego, została odprawiona msza święta w intencji mieszkańców.

W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy Miasta Sokołów Podlaski oraz przedstawicieli organizacji i instytucji. Po mszy delegacje, na czele z Zastępcą Burmistrza Miasta Sokołów Podlaski p. Krzysztofem Dabrowskim, złożyły kwiaty pod pomnikiem św. Rocha na Skwerze ks. Pielasy.

16 sierpnia jest dniem szczególnym dla mieszkańców Sokołowa za sprawą św. Rocha, który od 2015 roku jest patronem miasta. Uroczyste ogłoszenie tego wydarzenia miało miejsce 16 sierpnia 2015 roku, w uroczystość odpustową, w Konkatedrze Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Sokołowie.  Po uroczystej mszy świętej Odsłonięcia kamiennego posągu św. Rocha w Sokołowie Podlaskim dokonali bp Tadeusz Pikus, ks. Andrzej Krupa, Senator RP Maria Koc, Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski Bogusław Karakula oraz przedstawiciel firmy „Sokołów SA”. Aktu poświęcenia dokonał bp Tadeusz Pikus.

Św. Roch jest patronem rolników, lekarzy i więźniów oraz jest uważany za opiekuna zwierząt domowych i przedstawiany jako młody pielgrzym lub żebrak, w łachmanach, z torbą pielgrzyma i psem liżącym jego rany.

Historia kultu św. Rocha w Sokołowie Podlaskim rozpoczęła się w XVIII wieku, gdy za jego przyczyną dokonały się cudowne zdarzenia, związane z ocaleniem od zarazy. Wizerunek świętego znajdował się w sokołowskim drewnianym kościółku. Świątynia pełniła funkcję kościoła parafialnego, w miejsce zburzonego w czasie wojny kościoła pw. św. Michała Archanioła. W 1980 roku przeniesiono go do Przeździatki. Obecnie obraz Św. Rocha znajduje się w sokołowskiej konkatedrze. Tam także są relikwie, umieszczone w okazałym krzyżu. Św. Rochowi sokołowianie powierzali wszelkie sprawy dotyczące ich życia i wielokrotnie doświadczali jego pomocy. Jednym z największych świąt w mieście stał się odpust św. Rocha.