W Sokołowie Podlaskim powstaje wzorcowa elektrociepłownia OZE

Konferensja prasowa w Parku Przemysłowym

7 czerwca w Parku Przemysłowym Sokołów Podlaski odbyła się konferencja prasowa, podczas której rozpoczęto projekt „Bezpieczna i czysta energia dla Sokołowa”. Projekt zostanie zrealizowany w ramach przedsięwzięcia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”.

Docelowo ma ona zapewnić ciepło dla całego miasta, a jednocześnie pracować niemal wyłącznie na bazie odnawialnych źródeł energii.

Jak wynika z harmonogramu inwestycji już w przyszłym roku elektrociepłownia stanie się działającym elementem lokalnego systemu elektroenergetycznego. Elektrociepłownia będzie produkować i sprzedawać energię elektryczną, gdy jej cena rynkowa jest najwyższa, czyli wtedy gdy energii najbardziej brakuje. Swobodne dysponowanie energią elektryczną będzie możliwe m.in. dzięki magazynowaniu wytwarzanego biogazu. Dzięki temu znajdzie zastosowanie źródeł odnawialnych w ciepłownictwie i energetyce. Nowatorski system będzie pracował z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii na poziomie bliskim 100% i dostarczał ciepło mieszkańcom w cenie porównywalnej do tradycyjnych systemów wykorzystujących paliwa kopalne. W procesie nie zastosowano spalania biomasy ze względu na obciążenie środowiskowe.

Relacja z konferencji dostępna tutaj (klik)

Fot./ M.Sadokierski