Miejskie Przedszkole nr 5 zrealizowało Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Gramy Zmysłami”

przedszkolaki siedzą na dywanie
foto: Miejskie Przedszkole nr 5

W roku szkolnym 2021/2022 Przedszkole nr 5 im. Kubusia Puchatka w Sokołowie Podlaskim wzięło udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Gramy Zmysłami” realizowanym przez najmłodszą grupę dzieci „Krasnoludki”, którego koordynatorem była wychowawczyni grupy Monika Sobieszczak. Projekt objęty był patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka.

Głównym celem tego projektu było innowacyjne i kreatywne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci. Tworzenie odpowiednich warunków do poznania świata wieloma zmysłami oraz budowania wiedzy na temat integracji sensorycznej. Projekt trwał od  października 2021 r. do maja 2022 r. Każdy miesiąc podporządkowany był innemu zmysłowi. W ramach projektu zajęcia były prowadzone w oparciu o poniższą tematykę: październik-ścieżka sensoryczna, listopad-słuch, grudzień-wzrok, styczeń-dotyk, luty-węch, marzec-smak, kwiecień-sensoryczny spacer, maj-sensoryczna plastyka. Dzieci z wielką chęcią i zaangażowaniem brały udział w zajęciach. Miały okazję eksplorować świat wieloma zmysłami co dla maluszków jest bardzo ważne. Udział w projekcie i realizacja poszczególnych zadań zagwarantowała dzieciom wiele satysfakcji we wspólnych i różnorodnych działaniach. Krasnoludki bawiły się także różnorodnymi materiałami, co dostarczyło im mnóstwo niesamowitych wrażeń dotykowych.

Zajęcia sensoryczne to dla małych rączek okazja do kształcenia umiejętności motorycznych w zakresie motoryki małej. Ćwiczenia te pozwoliły dzieciom doświadczyć faktury, struktury a także barwy. Znacznie rozbudziła się kreatywność dzieci podczas realizacji zadań. Maluszki podczas zajęć wykazały się pomysłowością i dużym zaangażowaniem. Uśmiech i zadowolenie po każdym zrealizowanym zadaniu był najlepszą oceną naszych wspólnych działań. Miło nam poinformować, że nasz udział w projekcie zakończył się sukcesem, wszystkie zadania zostały zaliczone i nasze przedszkole może pochwalić się certyfikatem potwierdzającym udział w projekcie.

Miejskie Przedszkole nr 5