Święto 3. Maja w cieniu wojny w Ukrainie

Uroczystość pod Pomnikiem Czynu Niepodległościowego

Tegoroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców miasta w Konkatedrze p.w. Niepokalanego Serca NMP. Po jej zakończeniu odbył się uroczysty przemarsz ulicami miasta, podczas którego złożono kwiaty w miejscach pamięci narodowej.

O godzinie 14:00 uczestnicy dotarli pod Pomnik Czynu Niepodległościowego. Tekst wystąpienia Burmistrza Miasta Bogusława Karakuli odczytał Zastępca Burmistrza, p. Krzysztof Dąbrowski.

Głos zabrał także Senator R.P., p. Waldemar Kraska, poświęcając również w swoim wystąpieniu wiele uwagi tematyce niepodległości i wojny w Ukrainie.

Wystąpienie Burmistrza Miasta

Szanowni Państwo,

Spotykając się co roku 3. maja tutaj, pod Pomnikiem Czynu Niepodległościowego, zwracamy nasze myśli w stronę niepodległości, kilkukrotnie w dziejach naszej Ojczyzny traconej i odzyskiwanej, za cenę krwi kolejnych pokoleń. 77 lat po zakończeniu II wojny światowej i 31 lat od rozpadu ZSRR chcieliśmy wierzyć, że zarówno nasz kraj, jak i cała Europa nigdy więcej nie staną w obliczu agresji ze strony sąsiedniego państwa. Że na żaden dom nie spadną więcej bomby. Że nie będzie masowych grobów ludzi zabitych strzałem w tył głowy. Nic bardziej mylnego!

Od 24 lutego trwa inwazja Rosji na naszego sąsiada – Ukrainę. Krwawa i bezlitosna wojna, napędzana imperialistycznymi ambicjami spadkobierców KGB. Wojna, którą można i trzeba było przewidzieć. Wojna, do której świat był zaskakująco nieprzygotowany.

Bohatersko walczący Ukraińcy bronią nie tylko swojej ziemi. Oni stanowią dziś przedmurze wolnego i demokratycznego świata. Musimy wytrwale udzielać każdej możliwej pomocy zarówno uchodźcom, chroniącym się u nas przed wojną, jak i żołnierzom na froncie, każdego dnia stawiającym czoło najeźdźcy. Tylko wtedy będziemy mogli wierzyć, że nasz kraj nie będzie kolejną ofiarą rosyjskiej napaści. Że na nasze miasta nie spadną rakiety, a domów nie splądrują pijani żołdacy.

Szanowni Państwo! Bądźmy zjednoczeni i bądźmy gotowi. Serdecznie dziękuję mieszkańcom naszego miasta, angażującym się w pomoc Ukrainie i bardzo proszę abyśmy wszyscy nie ustawali w dalszych wysiłkach. Niech hasło „W imię Boga za naszą i waszą wolność” jeszcze raz przyświeca nam, w imię wspólnego dobra nas wszystkich i przyszłych pokoleń.

foto: M. Sadokierski