Muzeum WGL na trasie Harcerskiego Rajdu „Wisła” 2022

Jednym z punktów tegorocznego 45. Ogólnopolskiego Harcerskiego Rajdu „Wisła” było Muzeum Wielkiego Gościńca Litewskiego „Stacja Sokołów”.

Rajd, w naszym mieście, zorganizowany został przez Hufiec ZHP im. Janusza Korczaka w Sokołowie Podlaskim a tematem tegorocznych tras byli Patroni Roku 2022. W drugim punkcie kontrolnym, czyli Muzeum WGL hasłem przewodnim było – Prawo do prywatności.

Patron hufca w Sokołowie Podlaskim – Janusz Korczak, w trudnym okresie wojennym był wychowawcą i mieszkał razem z dziećmi w sierocińcu. Jak wszystkie inne dzieci, również i te miały marzenia, a ponieważ na owe czasy były niemożliwe do spełnienia, dzieci zapisywały je na kartkach i chowały głęboko, tak aby nikt im tych marzeń nie zniszczył. 

Zadaniem harcerzy było napisanie gęsim piórem swojego marzenia bądź marzeń. Potem musiały zakleić koperty pieczęcią z laku by móc zabrać je ze sobą w dalszą trasę a wieczorem przy ognisku jeszcze raz o nich pomyśleć i uroczyście je spalić – tak by i tych marzeń nikt im nie zabrał; by spełniły się w przyszłości.