„Czytam dotykiem” – warsztaty w MP5

dzieci z przedszkola trzymające w ręku kartki z napisami imionami brajlem

25. maja 2022  dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 5 im. Kubusia Puchatka miały niebywałą okazję, by uczestniczyć w autorskich warsztatach „Czytam dotykiem” prowadzonych przez Renatę Jaroszewską, pracownika Filii Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Sokołowie Podlaskim.
Spotkanie pomogło przedszkolakom w wyobrażeniu sobie czy jest możliwe, aby osoba niewidoma posiadła umiejętności czytania książek oraz jak wymagającym jest moment spotkania osoby niewidomej z książką, nawet takiej, która jest dostosowana do jego potrzeb.
Nasz gość przedstawił nam wiele ciekawostek dotyczących tego tematu. Przedszkolaki już wiedzą jak wygląda książka pisana alfabetem Braille’a, ile tomów książek potrzeba, by zawrzeć treść przykładowego dzieła literackiego jakim jest Harry Potter. Podczas warsztatów najmłodszych bardzo zaciekawiły klocki dla niewidomych. Dzieci za pomocą dotyku próbowały odgadnąć jaka literka jest na nich przedstawiona i co jest na ilustracjach w książkach dotykowych. Wybierały również odpowiednią tkaninę, by zobrazować lisa w książce dla osób niewidomych.
Takie momenty jak ten niesamowicie budują świadomość dzieci dotyczącej świata i jego różnorodności. A działania tego typu jak te warsztaty i rozmowy na ten temat pozwalają im się otworzyć i uwrażliwić na potrzeby drugiego człowieka. Istotna jest również refleksja, by niejednokrotnie docenić przy okazji coś, co już mamy, a posiadanie tego jest dla nas oczywiste, a co inni muszą sobie rekompensować za pośrednictwem i z pomocą innych ludzi.

Miejskie Przedszkole nr 5