Dzień Książki w MP3

Sala przedskzolena: po lewej stronie dzieci z panią przedszkolanką, z prawej pani z biblioteki z książką

Święto ustanowione w 1967 roku na 2 kwietnia, w dzień urodzin Hansa Christiana Andersena – duńskiego baśniopisarza. W naszym przedszkolu staramy się podtrzymywać i rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci każdego dnia, poprzez odpowiedni dobór literatury, organizowanie spotkań z książką, czytaną przez ciekawych ludzi, tworzenie wystawek czytelniczych będących źródłem wiadomości z różnych dziedzin, teatrzyki.

Nasze przedszkole od wielu lat jest członkiem ogólnopolskiej akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom”. Obchodziliśmy Dzień Głośnego Czytania, wybraliśmy się w magiczną podróż po literaturze, w trakcie której dzieci poznały książki nietypowe w formie i kształcie, obejrzeliśmy teatrzyk kamishibai. Tak też i było tym razem. Ustanowione Święto książki dla Dzieci to okazja do ciekawych zajęć z książką w roli głównej, które odbyły się w każdej grupie. Tego dnia przybyły do nas Panie: Bożena Mrozowska- Gozdołek – Pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej i autorka wielu bajek oraz opowiadań dla dzieci, która bawiła się z dziećmi i czytała wierszyki ze swoich książek i Pani Renata Jaroszewska – Pracownik Biblioteki Pedagogicznej, która tym razem zaprezentowała dzieciom swój nowy projekt „Czytam dotykiem- wszystko o książkach brajlowskich”. To już trzeci projekt czytelniczy przedstawiony przez Panią Renatę w naszym przedszkolu. Projekt nietypowy, ciekawy , wzbudzający zainteresowanie dzieci. Obie panie zachęciły do korzystania z bibliotek, jej ogromnych zasobów w postaci literatury dziecięcej. Chciałybyśmy w przyszłości kontynuować nasze działania w zakresie rozwijania czytelnictwa u małych dzieci i podejmować inne działania związane z rozwijaniem zainteresowań czytelniczych, zachęcając jednocześnie rodziców i całe rodziny do włączenia się w akcje czytelnicze. Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest najskuteczniejszą strategią wychowawczą a jednocześnie przynosi dziecku wielką radość i pozostawia niezapomniane wspomnienia, a także buduje więź z rodzicami. Co ciekawe – badania wykazują, że czytanie książek to zachowanie habitusowe „dziedziczone” po rodzicach.

Serdecznie dziękujemy gościom za przybycie.

Miejskie Przedszkole nr 3