Dzień Kota w Miejskim Przedszkolu Nr 3

dzieci siedzące w kółku na podłodze

17 lutego na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Kota. Święto to powstało, by podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka oraz uwrażliwić ludzi na często trudny koci los bezdomnych dachowców. Motywem przewodnim tego dnia był kot w literaturze i sztuce.

Kot jest wdzięcznym bohaterem wielu utworów literackich, które na co dzień można wypożyczać w Bibliotece Pedagogicznej w Sokołowie. Dzisiaj te piękne kocie książeczki znalazły miejsce na naszej wystawie, dzięki czemu stworzyliśmy wspaniałą kocią rodzinę, od Kici -Koci począwszy, przez Kota w Butach, Filemona i Bonifacego, Klakiera ,Sylwestra, a na Garfildzie skończywszy. Dzieci zapoznały się z” kocią literaturą” w różnorodnej szacie i formie. 

Koty cieszą  się sporą popularnością wśród innych artystów: malarzy, rzeźbiarzy. My mieliśmy przyjemność obejrzeć pracę Amelki Jaroszewskiej i jej namalowanego kota oraz rzeźbę kota autorstwa Pana Franciszka Pytla. Dzieci  poznały historię kotów i ich zwyczaje. Wesołym akcentem zajęć były „kocie zabawy”, ciekawostki, zagadki i piosenki, zaś uwieńczeniem kociej tematyki, piękne prace plastyczne.
Cały ten “koci świat” bardzo przypadł dzieciom do gustu.

Barbara Skłodowska