Sukces literacki nastoletniej sokołowianki

Nadia Andrzejewska, uczennica klasy VIII c Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Sokołowie Podlaskim, znalazła się w gronie laureatów wojewódzkiego konkursu na reportaż literacki.

Konkurs na reportaż opisujący wybrane wydarzenie z roku: 1946, 1956 lub 1981 został zrealizowany w ramach projektu Wojewody Mazowieckiego „#Historia naszej wolności” i skierowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa mazowieckiego.

Historia i literatura

Zadaniem konkursowym było przygotowanie reportażu literackiego, zbeletryzowanego, łączącego materiał autentyczny z fikcją literacką. Praca miała dotyczyć wybranych wydarzeń historycznych z roku 1946, 1956 lub 1981.
Komisja konkursowa składająca się z przedstawicieli Archiwum Akt Nowych, Muzeum Historii Polski, Mazowieckiego Kuratorium Oświaty i Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego spośród 115 nadesłanych reportaży wybrała cztery najlepsze.
„Nadesłane prace zostały ocenione m.in. pod względem: fabuły i wiarygodności historycznej, rzetelności i wierności wobec przedmiotu narracji” – czytamy na stronie internetowej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, gdzie m.in. zostały opublikowane nagrodzone reportaże.
Laureatką II miejsca została uczennica klasy VIII z sokołowskiej „Dwójki” – Nadia Andrzejewska za pracę zatytułowaną „Stan wojenny widziany oczami kobiet”.

Debiut i uznanie

Jaki jest przepis na sukces? Z punktu widzenia nauczyciela – otwarty umysł uczennicy, jej zapał do pracy, niebywała umiejętność słuchania, bujna wyobraźnia i lekkie pióro.
Dlaczego? Otóż Nadia w bardzo krótkim czasie – zaledwie w tydzień – przygotowała się merytorycznie do napisania tekstu i go stworzyła. Poszerzała swoją wiedzę na temat okoliczności wprowadzenia stanu wojennego i sytuacji panującej w Polsce po 13 grudnia 1981 roku, czytając teksty źródłowe, analizując archiwalne materiały oraz rozmawiając z dorosłymi, którzy dzielili się z nią swoimi wspomnieniami z tego okresu. Ponadto musiała zapoznać się z zasadami pisania reportażu literackiego – nie jest to bynajmniej wiedza zawarta w podstawie programowej szkoły podstawowej. Jej pierwsza próba zmierzenia się z tą formą wypowiedzi zakończyła się sukcesem i docenieniem przez jurorów konkursu. To niewątpliwie powód do uznania.

Brawa i gratulacje

Konkurs został rozstrzygnięty w grudniu, wtedy też wojewoda mazowiecki podczas konferencji prasowej szeroko omawiał całą kampanię zatytułowaną „#Historia naszej wolności”. Wartościowe nagrody i dyplomy dla laureatów konkursu na reportaż literacki zostały przesłane do poszczególnych szkół.
Już po powrocie do nauki stacjonarnej, 10 stycznia, w Publicznej Szkole Podstawowe nr 2 w Sokołowie Podlaskim odbył się uroczysty apel, podczas którego Nadia Andrzejewska odebrała nagrodę, a także otrzymała gromkie brawa i gratulacje od całej społeczności szkoły.

Zwycięskie prace opublikowane są na stronie konkursu (klik)