W sobotę 6 listopada 2021 r. o godz. 18.00 Sokołowski Ośrodek Kultury zaprasza na 42. edycję Zaduszek Jazzowych.
Już dzisiaj Organizatorzy zachęcają wszystkich do zarezerwowania czasu i wzięcie udziału w największej jazzowej imprezie w regionie!
Zaduszki Jazzowe to cykl koncertów, który od ponad 40 lat odbywa się w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Te klimatyczne, jesienne wieczory uważane są za jedne z najważniejszych w imprezowym kalendarzu SOK i są prawdziwą gratką dla miłośników dobrej muzyki.
W tym roku na naszej zaduszkowej scenie wystąpią:
- Grażyna Łobaszewska i zespół Ajagore
- Yvonne Sanchez
- Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet
Bilety dostępne w punkcie informacji SOK oraz online TUTAJ
Grażyna Łobaszewska i Ajagore
Artystka jest rodowitą gdańszczanką i właśnie w tym mieście stawiała swe pierwsze muzyczne kroki. Tutaj ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu. Po raz pierwszy muzyczny świat usłyszał o Grażynie w 1971 roku na FPR w Zielonej Górze. Rok później artystka przeniosła się do Poznania i od tego momentu jej kariera potoczyła się błyskawicznie. Krytycy bez wahania porównują wokalistkę z Areth Franklin czy Billie Holiday.
Publiczność zachwycają nie tylko wykonania piosenek napisanych specjalnie dla Grażyny przez najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki rozrywkowej, ale także jej własne interpretacje standardów jazzowych i gospel.
Pierwsze lata kariery to praca w chórkach gwiazd polskiej sceny. W 1975 roku wokalistka zaczęła współpracę z grupą S-26 Andrzeja Ellmana. Potem związała się z zespołem Egro Band, z którym koncertowała w kraju oraz w NRD, RFN, Czechosłowacji i na Węgrzech. Na Festiwalu w Opolu wystąpiła po raz pierwszy w 1974, a w 1976 zdobyła tam nagrodę dziennikarzy za „Nocny spacer”, w 1978 III nagrodę za „Zwierciadło Czasu” oraz w 1991 I nagrodę za „Wszystko co złe omija mnie”.
W latach 1978-1983 była wokalistką zespołu Crash, z którym wystąpiła w koncertach głównych Jazz Jamboree w Warszawie w latach 1977-1978 i w 1981. W latach 1983-1989 współpracowała z jazz-rockową grupą Cancer. Występowała i nagrywała także z zespołami Janusza Komana, Alex Bandem Aleksandra Maliszewskiego, Grupą Doktora Q Tadeusza Klimondy i z orkiestrą Zbigniewa Górnego. Od 1997 współpracuje z Triem Jarosława Śmietany, z którym wystąpiła na wielu festiwalach, między innymi w Danii, Szwecji, Francji, Hiszpanii a nawet Kuwejcie.
W 2005 roku ukazała się płyta „Prowincja jest piękna” będąca owocem współpracy Grażyny Łobaszewskiej z autorem tekstów, Krzysztofem Loganem Tomaszewski a także młodym, trójmiejskim Jazzmanem Piotrem Manią.
W latach 2001-2002 była wykładowcą w Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie a także Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Od 1998 roku do 2003 prowadziła warsztaty wokalne organizowane przez Centrum Animacji Kultury przy Ministerstwie Kultury i Sztuki.
Od 2000 r. piosenkarka współpracuje z młodymi, trójmiejskimi jazzmanami: Piotrem Manią, Patrykiem Stachurą i Kubą Staruszkiewiczem. Od 2008 r. regularnie towarzyszy Grażynie tczewska formacja Ajagore. Owocem tej współpracy jest niezliczona ilość koncertów oraz najnowsze wydawnictwo poświęcone pamięci Czesława Niemena pod tytułem „Dziwny jest.”
Ajagore to formacja z powoli dojrzewającego w naszym kraju nurtu jam band. Muzycy na co dzień kontraktowani są jako wzięci producenci płyt, m.in. znanych polskich wykonawców takich jak: Krystyna Prońko czy Grażyna Łobaszewska (świetnie przyjęte przez Krytyków płyty „Dziwny jest” oraz „Sklejam Się”).
Swoje artystyczne ambicje AJAGORE spełnia, koncertując z własnym repertuarem. W dorobku ma dwie autorskie płyty. Nowoczesność i jakość dokonań zespołu sprawia, że artyści częściej występują za granicą naszego kraju. Doceniony w świecie, AJAGORE prezentuje się rodzimej publiczności.
Zespół w składzie:
Sławomir Kornas – bas, śpiew
Maciej Kortas – gitary, banjo, dobro, syntezator gitarowy
Michał Szczeblewski – perkusja
Yvonne Sanchez
Pół Kubanka pół Polka, urodziła się 1969 roku w Bytomiu. Dzięki śląskiemu pochodzeniu nietrudno było jej trafić na lidera SBB Józefa Skrzeka. To właśnie u niego stawiała pierwsze muzyczne kroki. Jako osiemnastoletnia dziewczyna trafiła do solowego zespołu Skrzeka (działalność SBB była wówczas zawieszona), w którym grała na perkusji. Po latach z uśmiechem wspomina, że pełniła bardziej funkcję dekoracji niż pełnoprawnego muzyka.
W tamtym czasie niewiele wskazywało, że Sanchez objawi się światu w późniejszych latach jako wokalistka. Po epizodzie z perkusją artystka grała jeszcze na gitarze w prowadzonym przez siebie klubie jazzowym w niemieckim Stuttgarcie. Przygodę ze śpiewaniem zaczęła dopiero w 1994 roku. Mieszkała już wtedy w Pradze. Stolica Czech jest do dziś miejscem, w którym Yvonne spędza najwięcej czasu. W 1998 roku Czesi uznali ją za najlepszą wokalistkę w swoim kraju, choć wydawać by się mogło, ze monopol na to wyróżnienie na zawsze będzie mieć Helena Vondráčková. W kraju Wodnika Szuwarka Sanchez nagrała swój debiutancki krążek “The Invitation”, który ukazał się w 2002 roku. Sześć lat później wokalistka dorobiła się kolejnego albumu “The Garden”, promowanego singlem “Under The Moon And The Stars”. Yvonne ma także na koncie album “Brazilian Mood”, na którym wykonuje wyłącznie piosenki w języku hiszpańskim i portugalskim. Za sprawą komponowanych i śpiewanych przez siebie piosenek Yvonne ukazuje latynoską część swojej natury. Jej twórczość opiera się głównie na smooth jazzie i bossa novie.
Wokalistce towarzyszyć będą muzycy:
Tomas Baros – kontrabas
Tomas Jochmann – piano
Jonathan Ramirez Garcia – gitara
Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet
Grupa założona w 2011 roku przez Siergieja Wowkotruba – lidera, wirtuoza skrzypiec, muzyka pochodzącego z Ukrainy, od 1992 r. na stałe mieszkającego w Polsce.
Siergiejowi na scenie towarzyszą:
Tomasz Kobiela -gitara
Jacek Serczyk – gitara
Piotr Górka – kontrabas
Niezwykła wrażliwość i temperament muzyków ujawniają się zarówno w grze zespołowej, jak i w partiach solowych. Na obszerny repertuar Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet składają się nie tylko standardy gypsy swingu, inspirowane twórczością Django Reinhardta i Stéphane’a Grappelliego, ale i znane, doskonale zaaranżowane przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej.
Świeży i oryginalny sposób prezentowania muzyki ze świata jazzu i rozrywki zyskuje zespołowi szerokie grono słuchaczy, zaś koncerty to prawdziwe muzyczne spektakle o starannie przemyślanej dramaturgii i niezwykłej atmosferze.