Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy

Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy

W 2019 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 22 sierpnia Międzynarodowym Dniem Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie.

Rezolucja stanowi reakcję na rosnącą liczbę przypadków prześladowań i dyskryminacji ze względu na wyznawaną wiarę. Prześladowania dotykają przedstawicieli różnych wyznań, ale aż 80% z nich to chrześcijanie. O intensyfikacji zjawiska świadczą raporty organizacji Open Doors, według których ponad 340 mln chrześcijan jest narażonych na wyjątkowo ciężkie prześladowania. W samej Polsce odnotowano w 2020 roku 280 przypadków szeroko rozumianego naruszenia wolności sumienia i religii wśród chrześcijan.

Podobnie jak w poprzednim roku, Laboratorium Wolności Religijnej podjęło się organizacji tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie w Polsce. W ten sposób chcą uwrażliwić opinię publiczną na trudną sytuację chrześcijan na świecie, budować poczucie solidarności z prześladowanymi, a także podnosić świadomość w zakresie innych form naruszania wolności sumienia i wyznania. Działalność organizacji ma prowadzić do podniesienia poziomu świadomości społecznej w aspekcie istnienia, a wręcz obserwowanego nasilenia naruszeń wolności sumienia i wyznania oraz przestępczości na tle wyznaniowym. Celem tych działań jest zapobieganie aktom braku szacunku, dyskryminacji, wrogości czy nienawiści w stosunku do osób wierzących, a także wspieranie skutecznego reagowania na zaistniałe przypadki.

Głównym elementem obchodów święta będzie iluminacja na budynków na terenie całego kraju. Podświetlone zostaną liczne urzędy oraz instytucje kultury.