Minister Zagórski w Sokołowie

Minister Zagórski w Sokołowie

Minister Cyfryzacji Marek Zagórski w czwartek rano odwiedził Sokołów Podlaski. Swoją wizytę rozpoczął na targowisku miejskim. Później, w parku im. Adama Mickiewicza, wraz z burmistrzem Sokołowa Podlaskiego Bogusławem Karakulą uczestniczył w konferencji prasowej. Podkreślił, jak ważna jest dobra współpraca rządu, samorządu i wszystkich władz centralnych.
– Działania, które odbyły się na przestrzeni ostatnich lat, pozwoliły na zrealizowanie zadań i rozpoczęcie kilku planów i projektów, istotnych z punktu widzenia Sokołowa i północnego Mazowsza. Najważniejsza sprawa to obwodnica Sokołowa. Jej brak powoduje, że jakość życia w mieście nie jest najlepsza. Przetarg na obwodnicę jeszcze nie został ogłoszony, ale to pewnik, że ta obwodnica będzie. Znalazła się w planie programu budowy 100 obwodnic – powiedział.
Drugim tematem była planowana odbudowa linii kolejowej. – Linie kolejowe są ważnym elementem tkanki. W ramach Programu Kolej Plus jest przewidziana modernizacja linii z Siedlec do Sokołowa i z Sokołowa do Małkini – powiedział.
I kontynuował: – Istotne są też działania związane z infrastrukturą telekomunikacyjną. Realizujemy Program rozwoju sieci szerokopasmowych i ogólnopolską sieć edukacyjną. W związku z Covid 19 wspieramy szkoły w ramach programów „Zdalna szkoła” i „Zdalna szkoła plus”. Do Sokołowa też wpłynęła pomoc – powiedział.
Minister wspomniał o przedsiębiorcach z Sokołowa, którzy dostali wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. – Mówimy o tysiącach miejsc pracy, które zostaną zachowane. Pomoc, którą zaoferował rząd sprawia, że myślenie o przyszłości jest inne. Nastroje są już lepsze, niż na początku pandemii. Wyszliśmy z fazy obostrzeń. To, jak Sokołów tętni życiem to jest to, na co czekaliśmy przynajmniej dwa miesiące – powiedział Marek Zagórski.
Burmistrz Bogusław Karakula nawiązał do Programu Kolej Plus, który poza pomocą rządową, zakłada też 15 – proc. udział samorządów. – Wspólnie z zarządem powiatu sokołowskiego chcemy zaangażować marszałka województwa mazowieckiego. Jesteśmy na etapie umawiania spotkania z zarządem województwem mazowieckiego – powiedział Bogusław Karakula.
Burmistrz sporo mówił też o obwodnicy Sokołowa. – Ma mieć długość 17 kilometrów. Będzie okrążała w zasadzie całe miasto i rozwiąże sytuację komunikacyjną na terenie Sokołowa. Wiecie państwo, jak wygląda jazda po Sokołowie w godzinach szczytu.
Do tematu nawiązał też minister: – Miasta, które zbudowały obwodnice są przykładem tego, jak dynamizują one ich rozwój. Sprawiają, że przestrzeń między obwodnicą a miastem wypełnia się naturalnie.