VI Turniej Szachowy Pamięci Żołnierzy Niezłomnych

Uczestnicy turnieju

W niedzielę 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w Sokołowie Podlaskim po raz szósty szachiści spotkali się przy szachownicach, by oddać hołd żołnierzom podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej.

Turniej, tak jak i w latach poprzednich został zorganizowany w Szkole Podstawowej nr 4 przez UKS Sokołowskie Towarzystwo Szachowe we współpracy z Urzędem Miejskim w Sokołowie Podlaskim. Zawodom patronowali: senator RP Waldemar Kraska, burmistrz Sokołowa Podlaskiego Bogusław Karakula i Instytut Pamięci Narodowej.

Uroczystego otwarcia, w udekorowanej symbolami patriotycznymi sali gimnastycznej „czwórki”, dokonali prezesi: Sokołowskiego Towarzystwa Szachowego Józef Flaziński i Przedsiębiorstwa Usług Inżynieryjno-Komunalnych Zbigniew Bocian. Pan Zbigniew w skrócie omówił losy „żołnierzy wyklętych” na naszym terenie, nawiązując do bohaterskiej postawy ks. gen. Stanisława Brzóski – patrona Szkoły Podstawowej nr 4, w której rozgrywane są turnieje pamięci „niezłomnych”. Dla Pana Zbigniewa właśnie takim pierwszym „Wyklętym” z naszego terenu jest ks. Brzóska.

W tegorocznych zawodach zagrało 32 zawodników, którzy rozegrali dziewięć rund tempem 15 minut dla zawodnika. Szachiści walczyli o puchary i nagrody w jednej grupie z podziałem na trzy kategorie wiekowe: dorośli, juniorzy do lat 18 i juniorzy do lat 12. W tegorocznym turnieju najliczniejszą grupę stanowili ci najmłodsi, których zagrało aż 22 i wszyscy wytrwali do końca, jak partyzanci, a trzeba podkreślić, że zawody trwały aż siedem godzin. W przerwie, po czwartej rundzie zawodnicy wraz opiekunami udali się pod pomnik na skwerze NMP, gdzie złożyli wiązankę kwiatów.

Rywalizacja na szachownicach zakończyła się trochę symbolicznie, ponieważ na metę z równą ilością punktów ( po 7,5) zameldowało się trzech zawodników, reprezentantów trzech kategorii wiekowych. Zwycięstwo w klasyfikacji ogólnej (dodatkowa punktacja) przypadło Jakubowi Żurawickiemu (junior do lat 18) z Węgrowa przed Józefem Flazińskim (senior) z Sokołowa Podlaskiego i jedenastoletnim Dawidem Dobosiewiczem z Mińska Mazowieckiego.

Puchary w poszczególnych klasyfikacjach zdobyli: seniorzy – Józef Flaziński, Michał Kosiorek z Łochowa i Janusz Dzienisiuk z Siemiatycz; juniorzy do lat 18: Jakub Żurawicki, Aleksandra Żurawicka i Przemysław Sekuła – wszyscy z Węgrowa; juniorzy do lat 12: Dawid Dobosiewicz, Krzysztof Urych z Warszawy i Bartosz Choromański z Węgrowa.
Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody i dyplomy ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej, senatora Waldemara Kraskę, Urząd Miasta Sokołów Podlaski, Przedsiębiorstwo Usług Inżynieryjno-Komunalnych i Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim. Uroczystego zakończenia i wręczenia nagród zawodnikom dokonali: w imieniu senatora Waldemara Kraski, Joanna Malinowska – dyr. Biura Senatora Waldemara Kraski, w imieniu burmistrza Bogusława Karakuli, Mieczysław Sobieszczak – naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych UM, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 Grażyna Skonieczna i prezes Sokołowskiego Towarzystwa Szachowego Józef Flaziński, który zawody również sędziował.

STSz