Kolędowo z ZPiT „Sokołowianie”

foto: Kolędowo z ZPiT „Sokołowianie” - 33 1024x682

Jedną z najpiękniejszych tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, jest niewątpliwie wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Tradycja ta, ciągle żywa w naszym kraju nad Wisłą, trwa do 2 lutego.

Sokołowski Ośrodek Kultury jak co roku, chętnie włącza się w jej kultywowanie i pielęgnowanie. I tak 14 stycznia 2020 r. na scenie ośrodka odbył się  piękny koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie” – reprezentacyjnego zespołu miasta Sokołów Podlaski.

Podczas koncertu licznie zgromadzona publiczność mogła usłyszeć najpiękniejsze polskie kolędy i tradycyjne pastorałki, których mistrzowskie, i za razem subtelne wykonanie, z pewnością skruszyło niejedno serce.

Zespół wykonał również tradycyjne tańce z rozmaitych regionów: podlaskiego, żywieckiego i lubelskiego. Warto odnotować debiut młodej skrzypaczki – Zosi Sawickiej, której akompaniament rozczuliłby najtwardszych górali. Skoro o góralach mowa, nie zabrakło również popisów w postaci tańców góralskich. Było gwarno i żywiołowo, emocje udzieliły się publiczności, tu i ówdzie nóżka tupała, główka podrygiwała w rytm energetycznej muzyki. Wszystko co mieliśmy okazję obejrzeć tego dnia na scenie, powstało dzięki ciężkiej i wytrwałej pracy pod okiem kierownika artystycznego i choreografa zespołu – Iwony Kopiwody.

Oprawę muzyczną zapewniła niezawodna kapela w tradycyjnym składzie instrumentalistów: bębenek – Dariusz Zawadzki, skrzypce – Tomasz Mirowski i akordeon – Kazimierz Soszka.

Oprawę świetlną z kolei bez zbytniej przesady można określić mianem malowania światłem, odpowiedzialny za tą działkę Adam Tokarski czynił świetlne cuda. Nad akustyką czuwał Jacek Simanowicz.

Cudowny klimat Świąt Bożego Narodzenia i piękno kultury ludowej w jednym – tak zapamiętamy kolejny koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie”.