Obchody Święta Niepodległości 2019

Uczestnicy uroczystości

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Sokołowie Podlaskim rozpoczęły się w przeddzień 11 listopada, koncertem na scenie Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Wystawiono tam widowisko historyczne „Polonia Restituta” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła” oraz aktorów Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Płocku.

Pokaz – za pośrednictwem słów, pieśni i tańców – przedstawił polską drogę do niepodległości od czasów powstania kościuszkowskiego do 11 listopada 1918 r.

Widowisko cieszyło się dużym zainteresowaniem młodszych i starszych Sokołowian oraz władz miasta i powiatu sokołowskiego.

11 listopada rozpoczęły się mszą św. w kościele p.w. Św Jana Bosco, po którym zgromadzeni udali się pod Pomnik Czynu Niepodległościowego. Delegacje złożyły kwiaty, a Burmistrz Miasta p. Bogusław Karakula wygłosił krótkie przemówienie.

Zacni Księża Proboszczowie sokołowskich parafii, Panie Senatorze, przedstawiciele samorządów lokalnych, instytucji, przedsiębiorstw, organizacji społecznych, drodzy mieszkańcy Sokołowa Podlaskiego i goście,
To wielki honor stanąć przed Państwem już po raz dwudziesty pierwszy z okazji Narodowego Święta Niepodległości jako burmistrz naszego miasta.

Inaugurujemy drugie stulecie świętowania niepodległości, którą polskie państwo odzyskało po 123 latach zaborów. Była to długa i krwawa droga, okupiona wcześniej prawie pół milionami ofiar rodaków, którzy zginęli walcząc w armiach trzech zaborców. Tym bardziej sen o wolności i zwycięstwie w konfrontacji zbrojnej z Rosją bolszewicką i prawie jednocześnie z Niemcami wydawał się nieprawdopodobny.

A jednak zdarzył się cud dzięki ogromnej determinacji i wspólnocie celu jakim była Niepodległa Rzeczpospolita – udało się złożyć z trzech bardzo różnych kawałków jedno polskie państwo. Jego osiągnięcie możliwe było także dzięki wybitnym postaciom: Daszyńskiemu, Dmowskiemu, Paderewskiemu, Korfantemu, Witosowi i oczywiście postaci nie tylko symbolicznej lecz faktycznego ojca polskiej niepodległości – Józefowi Piłsudskiemu.

Podpisanie rozejmu z Niemcami i powrót Marszałka z niemieckiej niewoli 10 listopada 1918r. oraz powierzenie Józefowi Piłsudskiemu dowództwa nad polskim wojskiem przez Radę Regencyjną w dniu 11 listopada było dla Polaków wielkim świętem i powodem do manifestowania radości. Takim było i będzie przez kolejne stulecia.

Będzie! Jeżeli, my Polacy będziemy zdolni jak nasi przodkowie, wznieść się ponad różnice partyjne, polityczne i interesy prywatne aby nieustannie dążyć do wspólnoty celów na poziomie lokalnym, regionalnym i ogólnonarodowym. Pamiętajmy, że najwyższą wartością dla nas zawsze była, jest i powinna pozostać dla następnych pokoleń RODZINA i OJCZYZNA, budowane na wartościach chrześcijańskich.

foto:  - Вітання
Życzenia z naszego miasta partnerskiego Dubno na Ukrainie

Dzisiejsze święto jest świętem naszym, wspólnym, wszystkich Polaków w najmniejszej miejscowości w kraju i zagranicą, obchodzonym rodzinnie i we wspólnotach, kiedy manifestujemy polskość i niepodległość z potrzeby serca, jak wtedy przed 101 laty.

W wielu miastach, również u nas – w Sokołowie organizujemy od lat koncerty i Bieg Niepodległości. Zapraszam serdecznie wszystkich Państwa na te wydarzenia.

Z okazji dzisiejszego Święta życzę nam wszystkim spokoju i poczucia bezpieczeństwa w każdej dziedzinie życia w Niepodległej Rzeczpospolitej Polskiej oraz szczęścia rodzinnego. Cieszmy się wolnością i dbajmy o nią!
Dziękuję za obecność na uroczystej mszy św., Księżom za sprawowanie tej Eucharystii i homilię, pocztom sztandarowym, delegacjom, orkiestrze i wszystkim uczestnikom.

Już od rana na trasie byli też uczestnicy 10. Biegu Niepodległości. Tym razem odbywał się on ba terenie Parku Przemysłowego Sokołów Podlaski. Uczestnicy rywalizowali w siedmiu kolejnych biegach na różnych dystansach. Nieco kapryśna pogoda nie popsuła atmosfery, a rywalizacja, jak zwykle, była bardzo zacięta.