Sokołowski jazzowo-bluesowy listopad trwa

Zdjęcie promocyjne

Zaduszki Jazzowe już za nami, a Zaduszki Bluesowe przed nami. Zarówno jedna, jak i druga impreza ma w Sokołowie swoją bogatą tradycję. Muzyczne zaduszki są stałym elementem sokołowskiego listopadowego kalendarza kulturalnego.
Koncertowy cykl spotkań jazzowych w naszym mieście odbywa się już od 1978 roku, czyli tym razem była to już 41. edycja. Od kilku sezonów dodatkowym elementem jest ciąg wystaw towarzyszących, które możemy oglądać w Galerii DOM. W ubiegłym roku mogliśmy oglądać wystawę fotografii Jarka Wierzbickiego ze znakomitymi zdjęciami wspaniałych polskich i zagranicznych jazzmanów – tych żyjących i tych, którzy już odeszli. W tym roku Zaduszkom towarzyszy wystawa wielkoformatowych plakatów pod wspólnym tytułem „Made in Jazz”. Kilkadziesiąt prac przedstawia wybitnych twórców polskiej sceny jazzowej oraz wschodzące gwiazdy. Cały, szerszy cykl zawiera już ponad 120 plakatów. Autorka wystawy – Agnieszka Sobczyńska jest absolwentką ASP we Wrocławiu i stypendystką Ministra Kultury i Sztuki.
Zaduszki Jazzowe to jednak przede wszystkim niesamowite prezentacje jazzowe. Tegoroczny wieczór prowadził Krzysztof Chromiński.
W programie znalazły się trzy duże koncerty. Jako pierwszy wystąpił Włodzimierz Nahorny w muzycznym tercecie z programem „Ballad Book – okruchy dzieciństwa”. Artyści zaprezentowali przepiękną, melancholijną, refleksyjną muzykę jazzową. Została przyjęta bardzo gorąco! Artyści kilka razy bisowali.
W drugiej części koncertu poświęconego nieżyjącym polskim jazzmanom wystąpiło ośmiu młodych muzyków w nowej formacji pod nazwą „Jazz z Wami”. Sokołowski Ośrodek Kultury od kilku lat współpracuje z Festiwalem „Jazz z Wami”, a tegoroczny projekt muzyczny powstał specjalnie na potrzeby tego wyjątkowego wieczoru.
Na zakończenie wspominaliśmy twórczość Andrzeja Zauchy w nowych, autorskich aranżacjach Pawła Tomaszewskiego i Wojciecha Myrczka. Wokalista oraz trzynastoosobowy band (w tym kwartet smyczkowy) byli nagradzani wielkimi brawami i gorącymi prośbami o bis.
Listopadowy, jazzowo-bluesowy cykl zamkniemy 22 listopada. Do tego czasu będzie można oglądać w SOK wystawę „Made in Jazz”. Tego też dnia w Restauracji „Stara Drukarnia” odbędą się 15. Sokołowskie Zaduszki Bluesowe. To prywatna inicjatywa grupy sokołowian we współpracy z Sokołowskim Ośrodkiem Kultury.
W tym roku posłuchamy „Blues Junkers” w składzie: Natalia Abłamowicz (wokal), Dominik Abłamowicz (pianino), Maciej Sych (gitara), Krzysztof Mika (perkusja). W drugiej części wystąpi „Blues Band Pralnia” w składzie: Dawid Lipski (gitara), Jacek Prokopowicz (klawisze), Adam Prokopowicz (bas) i Krzysztof Mika (perkusja).

fot. SOK