Turniej Smaków „Jesień na Wielkim Gościńcu Litewskim”

foto: Turniej Smaków „Jesień na Wielkim Gościńcu Litewskim” - DSC 0142 1024x682

Festiwal Kuchni Regionalnej Turniej Smaków „Jesień na Wielkim Gościńcu Litewskim to jedna z najsmaczniejszych i najbardziej popularnych imprez organizowanych w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Jak co roku Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony wystawców jak i kupujących.

Różnorodność prezentowanych potraw, otwarte warsztaty kulinarne z omówieniem i degustacją, przyciągnęły setki mieszkańców naszego miasta i gości.

20 października 2019 r. przed budynkiem Sokołowskiego Ośrodka Kultury, na dolnym holu oraz na piętrze SOK królowały stoły suto zastawione jesiennymi potrawami przygotowane przez indywidualnych uczestników, szkoły, stowarzyszenia oraz Koła Gospodyń Wiejskich.

Większość z nich przyrządzona była z plonów jesieni tj. ziemniaków, dyni, grzybów, marchwi, buraków i kapusty, a także swojskich mięs, pasztetów, ciast, chlebów, serów, nalewek i przetworów.

Podczas Festiwalu odbyły się dwa konkursy: konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich „Jesienny Kociołek Pyszności” oraz konkurs na Wytrawny Tort Jesienny skierowany dla indywidualnych uczestników, szkół i stowarzyszeń

Inwencja gospodyń przygotowujących dania z jesiennych warzyw i owoców była ogromna. Panie przywoływały tradycyjne przepisy swoich babć, ale zaprezentowały również własne kulinarne eksperymenty. W ten sposób powstały smakowitości niezwykle oryginalne i miłe dla podniebienia, które zachwyciły wymagających jurorów.

Komisja Konkursowa powołana do rozstrzygnięcia konkursów kulinarnych w ramach Turnieju  Smaków „Jesień na Wielkim Gościńcu Litewskim”, w składzie: Bożena Cieślak – kucharz, trener kulinarny, Piotr Brzezik – przedstawiciel Powiatu Sokołowskiego, Roma Orłowska – przedstawiciel Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego po degustacji 27 potraw konkursowych w dwóch kategoriach postanowiła przyznać następujące nagrody:

Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich „Jesienny Kociołek Pyszności”:

I miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich w Suchodole za zupę jesienną,

II miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich w Kowiesach za zupę krem z dyni z grzankami,

III miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich w Brzozowie za forszmak,

Wyróżnienie dla Koła Gospodyń Wiejskich w Roguszynie za leczo z pulpecikami.

Konkurs dla uczestników indywidualnych „Wytrawny Tort Jesienny”:

I miejsce dla Zbigniewa Korolczuka z Białegostoku za Buraczaną fantazję,

II miejsce dlaMarzeny Świnarskiej z Księżopla za Fasolę na stole,

III miejsce dla Wandy Oksięciuk z Hołowienek za tort z kaszą gryczaną,

Wyróżnienie dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego za tort chlebowy „Rolnika”.

Nagrody rzeczowe ufundowali: Powiat Sokołowski, Młyn „Bracia Górscy” z Repek Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kosowie Lackim.

Na Turnieju Smaków organizowanym przez Sokołowski Ośrodek Kultury i Wielki Gościniec Litewski odbyły się również warsztaty kulinarne prowadzone przez Teresę Nazarczuk . Nie obyło się również bez pokazów kulinarnych i degustacji.

Podczas Turnieju Smaków „Jesień na Wielkim Gościńcu Litewskim” Koła Gospodyń Wiejskich poprowadziły dodatkowe stoiska z potrawami i wypiekami regionalnymi. Odbył się też kiermasz 1001 drobiazgów, które trafiły do nas dzięki ludziom o wielkich sercach. Dochód ze stoisk zasilił konto akcji „Pomóżmy Uli wygrać z chłoniakiem”.

Turniej Smaków powstał z potrzeby promowania dziedzictwa kulinarnego i kulturowego obszaru wschodniego Mazowsza oraz całego Podlasia, przez które przebiegał przez kilka wieków szlak
Wielkiego Gościńca Litewskiego – trakt łączący stolice Korony Polskiej i Księstwa Litewskiego.