„Muzyczne spotkanie pokoleń” z historią w tle

Pieczęć

Tego wieczoru na scenie wystąpili uczniowie, ich rodzice, dziadkowie. Byli też nauczyciele i rada rodziców. Ten ogromny przekrój wiekowy nikogo nie zaskoczył, bo jak sama nazwa koncertu wskazywała, było to „Muzyczne spotkanie pokoleń”. Koncertowi towarzyszyło otwarcie wystawy z niespodzianką.

Imprezę w piątkowy wieczór 10 maja zorganizowała Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Sokołowie Podlaskim. Jak mówi dyrektor SP nr 2 Dariusz Cybul, była nawiązaniem do starych pikników rodzinnych.
– Przez kilkanaście lat, jako prekursorzy, w Sokołowie, jeszcze w latach dziewięćdziesiątych, zaczęliśmy robić takie imprezy. Nie tylko dla uczniów ale i dla całego środowiska. Każda miała inny temat: zdrowotny, medyczny, poświęcony bezpieczeństwu, itp. Chodziło o integrację naszego środowiska – Osady Cukrownia. Szkoła jest „zwornikiem” naszej Cukrowni. Tu zawsze wszyscy trzymali się razem i nadal trzymają – mówi Dariusz Cybul.
Do tej idei szkoła wróciła w czasie minionego karnawału. Ciekawy program jasełkowy połączono z programem dla babć i dziadków. Zaproszono mieszkańców osady. Frekwencja przerosła oczekiwania. Przyszło ponad pół tysiąca ludzi.
– To utwierdziło nas w przekonaniu, że warto organizować takie spotkania. Ludzie tego potrzebują – mówi dyrektor Dariusz Cybul.
Śpiewało wiele pokoleń
Taki był piątkowy koncert „Muzyczne spotkanie pokoleń”. Na scenie wystąpili wszyscy absolwenci, mieszkańcy osady, uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły.
Koncert poprowadził Robert Jaszczuk. Zainaugurowały go uczennice klas VIII i III . Zaśpiewały utwór Cleo „Łowcy gwiazd”. Gości przywitał dyrektor PSP nr 2.
Potem na scenie stanęli Sokołowscy Bardowie w składzie: Zbigniew Staszewski, Tadeusz Kamiński, Zdzisław Graczyk, Waldemar Dyoniziak, Kazimierz Wcisłak (dziadek i tata absolwentów), Jan Rosochacki, Roman Karpiński i Andrzej Jadczuk (absolwent, tata i dziadek absolwentów).
Na scenie pojawiali się kolejno: rodzeństwo Gabrysia Grabowska (absolwentka) i Krzysztof Grabowski (uczeń), siostry Jadwiga i Malwina Bazylczuk, Zuzia Strubel, tancerki z klasy III b, Wiktoria Sawicka i chórek z II b. Widzowie zobaczyli „Dynamiczny taniec z szarfami” – w wykonaniu uczennic klas VII i VIII.
Następnie wystąpili: Rozalia i Antoni Linczewscy, trio Izabella Trochimiak, Joanna Buczyńska i Filip Skrodzki z chórkiem w IIIa.
Reprezentanci rodziców z przewodniczącą Martą Skrodzką zaśpiewali przebój Maryli Rodowicz „Kolorowe Jarmarki”.
Razem zaśpiewali uczennica klasy II b Hania Zawadzka z tatą Tomaszem.
Po układzie tanecznym w wykonaniu klasy VI, na scenie stanęli nauczyciele z utworem „Chodź, pomaluj mój świat”.
Piosenkę finałową pt. „Sto” wykonał Wiktor Kosiorek z klasy VII i dziewczęta.
Znalezione w starych murach, i nie tylko….
Koncertowi towarzyszyło otwarcie wystawy fotograficznej „Kartki z historii szkoły”. Ekspozycja zawiera zdjęcia, dokumenty i pamiątki, od czasów powojennych, łącznie około 200 eksponatów.
Została specjalnie przygotowana na terenie szkoły. Można zobaczyć kartki z historii szkoły, fotografie, zdjęcia, dokumenty częściowo ze zbiorów szkoły, częściowo pozyskane od absolwentów.
Jeden eksponat jest szczególny. Udało się go pozyskać podczas prac prowadzonych podczas termomodernizacji budynku. W murze znaleziono przedwojenny punkt wysokościowy, czyli rodzaj metalowej pieczęci określającej wysokość bezwzględną nad poziomem morza. Jest na niej orzeł w koronie. Tak przed wojną określano poziom wysokości.
Wystawę będzie można oglądać do końca roku szkolnego.

fot. Urząd Miasta i Robert Połosa/SP nr 2