Zamyślenie Wielkopostne w SP4

Uczniowie podczas przedstawienia

31 marca w Konkatedrze, podczas Mszy Świętej o godz. 11.00 uczniowie naszej szkoły zaprezentowali wielkopostny program pt. „Sumienie grzesznika”. W krótkich scenkach zostały przedstawione sytuacje codziennego życia, w których młody człowiek musi wybrać między dobrem i złem. Ogromną rolę w tych momentach odgrywa ludzkie sumienie – to ono podpowiada właściwe rozwiązania. Tak też było w tym przedstawieniu. Osoby odgrywające rolę sumienia nawoływały młodych ludzi do dobrych wyborów, do nawrócenia: „Chcę ci pokazać, że z każdego grzechu, z każdego upadku można się podnieść, otrząsnąć. Nie ma człowieka, który nie potrafiłby się podnieść. Jezus jest zawsze blisko”.

W czasie toczącej się rozmowy między młodym człowiekiem i jego sumieniem w tle rozgrywała się męka Jezusa Chrystusa: sąd, skazanie na śmierć, droga krzyżowa. Był na niej Szymon, który pomógł dźwigać krzyż, Weronika ocierająca skrwawioną twarz Jezusa, płaczące niewiasty. Później pojawili się żołnierze rzucający los o szatę Nazarejczyka. Na koniec przyszedł sam Jezus i zajął miejsce w konfesjonale, wskazując tym samym źródło swego Miłosierdzia: „Nic nie jest przegrane – po swoim zmartwychwstaniu Jezus ustanowił dla nas ogromny szpital, czyli sakrament pojednania i przebaczenia. Tu może przyjść każdy, nawet najgorszy grzesznik, ale jest jeden warunek – trzeba chcieć się zmienić”.

Dopełnienie przedstawienia stanowiły tematycznie powiązane pieśni oraz nastrojowa muzyka. Występ z pewnością skłonił oglądających do refleksji i był dobrym przygotowaniem do przeżycia zbliżających się rekolekcji wielkopostnych.

Program został przygotowany przez uczniów klas 6a i 7c pod kierunkiem katechetów s. Wiesławy Rypina i p. Doroty Wróblewskiej. Oprawę muzyczną zapewnił szkolny chór prowadzony przez p. Hannę Grochowską i p. Piotra Przeździeckiego.

Katarzyna Kudelska – Tomczuk