DKF: „Książę i Dybuk”

foto: Plakat informacyjny - dkf dybuk 1

Dyskusyjny Klub Filmowy Zbyszek zaprasza na wyjątkową, dokumentalną opowieść o Michale Waszyńskim, reżyserze i producencie filmowym, który urodził się w ubogiej żydowskiej rodzinie Na Wołyniu, a został pochowany w Rzymie jako polski książę na wygnaniu!

„Książę i Dybuk” w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego to filmowa podróż śladami jednego z najbardziej fascynujących polskich filmowców, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznej ekranizacji „Dybuka”, a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale.

Michał Waszyński – rozchwytywany w przedwojennej Warszawie reżyser oraz wpływowa postać europejskiej i amerykańskiej kinematografii. Człowiek, który własne życie zamienił w nieprawdopodobny filmowy scenariusz.

Film stara się rozwikłać tajemnicę Waszyńskiego, który w życiu często pisał od nowa własną biografię. Jedni zapamiętali go jako dystyngowanego arystokratę, notorycznego kłamcę, Żyda – wiecznego tułacza oraz homoseksualistę i męża włoskiej hrabiny w jednej osobie, inni wspominają go jako utalentowanego reżysera i błyskotliwego producenta. Kim naprawdę był? Cudownym dzieckiem kina, przebiegłym oszustem, czy może człowiekiem, który nieustannie mylił filmową iluzję z rzeczywistością?

Film otrzymał mnóstwo nagród, w tym dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na MFF w Wenecji, Grand Prix Millennium Docs Against Gravity, a ostatnio Orła – Polską Nagrodę Filmową.

Prelekcja – Grzegorz Gil, pracownik SOK, prywatnie pasjonat kina. O Michale Waszyńskim napisał pracę licencjacką na Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie.

Bilety w cenie 12 zł dostępne w kasie kina oraz online. Karnety DKF na 3 filmy w cenie 27 zł w sprzedaży w kasie kina. Zapraszamy!

foto: DKF: "Książę i Dybuk" - dkf dybuk 724x1024